Limanowa. Absolwenci I LO chcą ukarania katechety. Ksiądz głosił, że homoseksualizm jest chorobą

Limanowa. Absolwenci I LO chcą ukarania katechety. Ksiądz głosił, że homoseksualizm jest chorobą
Autor: Shutterstock zdjęcie poglądowe

Zdalna lekcja religii w I LO im. Władysława Orkana w Limanowej, podczas której ksiądz-katecheta zademonstrował slajdy z kontrowersyjnym treściami, dotyczącymi między innymi homoseksualizmu ma swój dalszy ciąg. Absolwenci szkoły stworzyli w internecie petycję domagającą się od dyrekcji I LO oraz grona pedagogicznego placówki reakcji na zachowanie kapłana oraz ukarania go. - Materiał przekazany uczniom na lekcji religii obraża zdrowy rozsądek i uwłacza ludzkiej godności - czytamy w petycji absolwentów I LO.

Petycja w sprawie ukarania księdza-katechety z I LO w Limanowej

Kontrowersyjna prezentacja księdza-katechety z I LO im. Władysława Orkana w Limanowej, dotycząca grzechów przeciwko VI przykazaniu wzbudziła reakcję absolwentów szkoły, którzy w internecie stworzyli petycję skierowaną do dyrekcji oraz grona pedagogicznego I LO domagającą się publicznego potępienia oraz ukarania kapłana w związku z jego postępowaniem. Podczas zajęć zdalnych zademonstrował on uczniom pokaz slajdów, na których homoseksualizm został nazwany chorobą. Jako metody leczenia homoseksualizmu katecheta wskazał między innymi stosowanie elektrowstrząsów, czy przeprowadzenie operacji chirurgicznych. Inicjatorzy petycji ocenili, że "materiał przekazany uczniom na lekcji religii obraża zdrowy rozsądek i uwłacza ludzkiej godności" oraz nawołuje do stosowania praktyk "uważanych przez cywilizowany świat za tortury". Ksiądz przeprosił "osoby, które mogły poczuć się dotknięte treściami zawartymi w prezentacji" oraz zapewnił, że "jego celem nie było krzywdzenie czy obrażanie kogokolwiek, lecz zaprezentowanie nauczania Kościoła". Pod petycją podpisało się dotąd około 300 osób. Co ciekawe, jednym z absolwentów I LO im. Władysława Orkana w Limanowej jest obecny biskup tarnowski Andrzej Jeż. 

PRZECZYTAJ: Krasne-Lasocice. Koronawirus podczas Pierwszej Komunii Świętej. Ważny komunikat sanepidu

- Szanowna Pani Dyrektor, Szanowne Grono Pedagogiczne, jako absolwenci szkoły jesteśmy oburzeni treściami przekazywanymi młodzieży na lekcji religii oraz brakiem reakcji ze strony dyrekcji i ciała pedagogicznego. Taka postawa zaprzecza wartościom, które przekazywaliście nam, gdy jako uczniowie zasiadaliśmy w ławkach Liceum – odwagi, bezkompromisowemu sprzeciwianiu się złu i odważnemu stawaniu po stronie Wartości. Materiał przekazany uczniom na lekcji religii obraża zdrowy rozsądek i uwłacza ludzkiej godności. Treści zawarte w prezentacji nacechowane są przemocą, informacjami sprzecznymi z osiągnięciami nauki i zwykłą nienawiścią. Jest rzeczą niepojętą, że w placówce zajmującej się nauczaniem młodzieży uczniowie karmieni są pseudonauką, wzywani do praktyk przez cywilizowany świat uważanych za tortury, a to wszystko w sposób uwłaczający etosowi nauczyciela – bez podania źródeł i odwołania się do Nauki. W związku z ujawnioną w mediach lekcją religii propagującą treści niezgodne z nauką, prawami człowieka i przyzwoitością wzywamy Panią Dyrektor i Ciało Pedagogiczne do:

  • publicznego potępienia skandalicznych treści przekazanych na lekcji religii
  • wyrażenia jednoznacznego stanowiska Pani Dyrektor i Grona Pedagogicznego na treści przekazywane uczniom
  • wyciągnięcia stanowczych konsekwencji wobec osoby szerzącej wśród młodzieży treści pseudonaukowe i propagującej tortury

Jako absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej kierujący się troską o dobre imię i renomę Szkoły oczekujemy, że Szanowna Pani Dyrektor oraz całe Grono Pedagogiczne zachowacie się tak, jak oczekiwaliście od nas, gdy byliśmy uczniami Szkoły – w sposób odważny, bezkompromisowy i wrażliwy na krzywdę. Zgodnie z zacytowanym w motcie patronem szkoły i znaczeniem słowa pedagog - czytamy w petycji absolwentów I LO w Limanowej.

ZOBACZ: Olesno. 24-latek bez maseczki znieważył i naruszył nietykalność cielesną policjantów. Był pijany

Dom 88-letniej Teresy spłonął doszczętnie, ocalała figura Matki Bożej