Po Piaskówce nie da się spokojnie spacerować! Kierowcy nie przejmują się pieszymi [WIDEO]

2019-11-07 13:50 Adrian Teliszewski
strefa zamieszkania
Autor: Łukasz Grygiel

Radni dzielnicy Piaskówka chcą walczyć z lekceważeniem stref zamieszkania. Kierowcy coraz częściej ignorują panujące w takich miejscach ograniczenia prędkości do 20 km/h. Przeszkadza to pieszym, którzy chcą w spokoju korzystać ze spacerów w rekreacyjnej części Tarnowa.

Receptą na złe nawyki kierowców, ma być akcja uświadamiająca. Za szyby samochodów trafią ulotki z informacjami o ograniczeniach wynikających z jazdy po strefie zamieszkania. Powstały również krótkie filmiki, których bohaterem jest "Drogowy Anioł". To seria ilustrująca najczęstsze błędy popełniane przez prowadzących pojazdy mechaniczne przez osiedla mieszkaniowe.

Jakie są główne zasady ruchu drogowego obowiązujące w strefie zamieszkania? Przede wszystkim kierowcy muszą przestrzegać ograniczenia prędkości do 20 km/h, a piesi mogą się poruszać całą szerokością drogi, łącznie z jezdnią. Parkowanie samochodów jest dozwolone wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Nie ma obowiązku oznaczania progów zwalniających znakami pionowymi. Ponadto wyjeżdżając ze strefy, kierowca musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. 

A jak mieszkańcy Piaskówki oceniają postawę kierowców? Zapytał ich o to reporter RADIA ESKA Łukasz Grygiel