Nie będzie podwyżki stawki za wywóz śmieci w Tarnowie? Jednoznaczna deklaracja prezydenta

2022-01-24 8:01
Nie będzie podwyżki stawki za wywóz śmieci w Tarnowie? Jednoznaczna deklaracja prezydenta
Autor: Manfred Richter/cc0/pixabay Obecnie mieszkańcy Tarnowa za wywóz śmieci płacą 24 zł od osoby miesięcznie.

Prezydent Tarnowa zadeklarował, że nie złoży projektu uchwały w sprawie podwyżki stawki za wywóz śmieci w mieście. Równocześnie Roman Ciepiela przyznał, że obowiązująca obecnie stawka 24 zł od osoby nie pozwala na pokrycie kosztów systemu gospodarki odpadami. W tegorocznym budżecie miejski samorząd musi do niego dołożyć 6 milionów złotych.

Nie będzie podwyżki stawki za wywóz śmieci w Tarnowie? Jednoznaczna deklaracja prezydenta

Roman Ciepiela zadeklarował w mediach społecznościowych, że nie wniesie pod obrady rady miejskiej projektu uchwały w sprawie podwyżki stawki za wywóz śmieci w Tarnowie. Obecnie mieszkańcy miasta płacą 24 zł od osoby miesięcznie. Rzeczywiste koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami przekraczają jednak sumę zebraną od tarnowian w formie opłaty. Prezydent Tarnowa chciał, by stawka została podniesione do 30 zł od osoby miesięcznie, jednak pod koniec października zeszłego roku radni odrzucili ten pomysł, dlatego Ciepiela nie zamierza występować z kolejną inicjatywą w tej sprawie. W tegorocznym budżecie miejski samorząd przeznaczył 6 milionów złotych na dopłatę do systemu gospodarki odpadami. Te pieniądze udało się zabezpieczyć, ale kosztem ograniczenia innych, wcześniej zaplanowanych wydatków. Deklaracja prezydenta nie oznacza jednak, że stawka za wywóz odpadów na 100 proc. nie wzrośnie. Zmian w tym zakresie mogą bowiem dokonać z własnej inicjatywy radni, którzy mają uprawnienia zarówno do ustalenia nowej stawki za wywóz odpadów, jak i zmiany sposobu jej naliczania (ustawodawca dopuszcza cztery metody: od osoby, od zużycia wody, od powierzchni nieruchomości oraz ryczałt za gospodarstwo domowe). 

PRZECZYTAJ: O klątwie mundiali, pijaństwie i życiu w małym miasteczku. Rozmowa z Krystianem Janikiem, autorem powieści pt. "Tu nie ma nic"

- Obecna opłata w wysokości 24 zł. od osoby ukształtowana została przez radnych na sesji dnia 29.10.2020 r. i obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. do dzisiaj. Taka wysokość opłaty nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów unieszkodliwiania odpadów. Dlatego we wrześniu ubiegłego roku zaproponowałem stawkę na poziomie równowagi tj. 30 zł. od osoby. Rada Miejska nie przyjęła tej propozycji. Skutkować to będzie w 2022 r. deficytem pomiędzy wpływami a wydatkami w wysokości 6 milionów zł. Sprawa została rozstrzygnięta ostatecznie i jednoznacznie. Całość koniecznych wydatków to blisko 31 mln zł rocznie - napisał na FB prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

ZOBACZ: Szukają pomocnika egzorcysty, który wypędzi duchy i upiory! Szokująca oferta pracy

SPRAWDŹ: Nowy Wiśnicz. Kobieta zaczęła rodzić nie wiedząc, że jest w ciąży. Na świat przyszedł wcześniak

Sonda
Czy stawka za wywóz śmieci w Tarnowie jest zbyt wysoka?
Strażnik miejski uratował turystę, który spadał z Koziego Wierchu