Piece "kopciuchy" znikają z Tarnowa w rekordowym tempie. Ubyło 500 kotłów węglowych

2021-01-14 8:41
Piece kopciuchy znikają z Tarnowa w rekordowym tempie. Ubyło 500 kotłów węglowych
Autor: Jerzy Górecki/cc0/pixabay Zmniejszenie liczby pieców węglowych ma wpływ na jakość powietrza w mieście.

Tarnowianie coraz częściej rezygnują z ogrzewania swoich domów węglem. W 2020 roku z miasta zniknęło około 500 trujących powietrze "kopciuchów". Łącznie od 2005 roku z Tarnowa pozbyto się prawie 1850 palenisk węglowych, na co magistrat wydał ponad 8,5 mln złotych, które przeznaczono na dofinansowania do instalacji bardziej ekologicznych źródeł ciepła.

Z Tarnowa zniknęło 500 "kopciuchów"

Na około 500 wymienionych w zeszłym roku pieców "kopciuchów", 412 wymieniono dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i budżetu Tarnowa, około 20 w ramach programu „Czyste powietrze”, kilkadziesiąt pieców mogło zniknąć poprzez przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz indywidualne działania mieszkańców.

PRZECZYTAJ: Kościół w Gumniskach do rozbiórki? Córka żydowskiej rodziny z Tarnowa wygrała w sądzie

- W roku ubiegłym znacznie wzrosło zainteresowanie mieszkańców zmianą ogrzewania na ekologiczne. Myślę, że w dużej mierze skłania ich do tego przykład tych, którzy już skorzystali z pomocy i zmienili ogrzewanie na nieuciążliwe dla środowiska. Okazuje się, że ekologiczne ogrzewanie nie musi być droższe od tradycyjnego, węglowego, zwłaszcza jeżeli mamy właściwie ocieplony dom, a korzyści są dwustronne: dla mieszkańców i dla środowiska. Również duże jest zainteresowanie instalacją odnawialnych źródeł energii – ogniw fotowoltaicznych, które miasto dofinansowuje do kwoty 6 tys. zł. W ostatnich latach spada natomiast liczba mieszkańców chcących zamontować panele słoneczne do ogrzewania wody - powiedział Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMT.

Łącznie od 2005 r. do 2020 r. z dofinansowania miasta do zmiany systemu ogrzewania skorzystało 1259 osób, co poskutkowało likwidacją 1838 palenisk węglowych. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 8 mln 585 tys. zł.

ZOBACZ: Tarnów. Obywatel Ukrainy z nakazem opuszczenia kraju. Dopiero wyszedł z więzienia [ZDJĘCIA]

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Marek Zuber: Przed nami ciągły wzrost cen i opłat [Super Raport]