Pomnik L. Kaczyńskiego przed dworcem PKP w Tarnowie? R. Ciepiela jest przeciwny

i

Autor: Andrzej Otrębski/CC BY-SA 4.0 /wikipedia Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zaproponował "natychmiastowe wstrzymanie prac" związanych z budową pomnika L. Kaczyńskiego w Tarnowie.

R. Ciepiela przeciwny budowie pomnika L. Kaczyńskiego przed dworcem PKP. "Proponuję natychmiastowe wstrzymanie prac"

2022-06-01 14:00

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela jest przeciwny budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego na Placu Dworcowym. Zdaniem samorządowca, teren przed dworcem PKP powinien być chroniony przez konserwatora zabytków i nie powinno się tam stawiać żadnych budowli. - Jest jeszcze czas, aby nie zaogniać sytuacji i uregulować stronę formalną tej budowy. Proponuję natychmiastowe wstrzymanie prac budowlanych - napisał na FB prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

R. Ciepiela chce interwencji w sprawie pomnika L. Kaczyńskiego. "Proponuję natychmiastowe wstrzymanie prac budowlanych"

Budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie wzbudza coraz większe kontrowersje. Na Placu Dworcowym rozpoczęto już prace budowlane związane z posadowieniem monumentu, tymczasem swoje obiekcje zgłosił prezydent miasta Roman CiepielaSamorządowiec przyznał, że władze miejskie nie mogą zablokować budowy pomnika, ponieważ teren należy do PKP, a w takiej sytuacji decyzje budowlane wydaje wojewoda. R. Ciepiela wyraził natomiast swoją prywatną opinię i przyznał, że osobiście nie zgodziłby się na umieszczanie jakiejkolwiek budowli przed dworcem, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Tarnowie.

Dodatkowo R. Ciepiela wezwał do natychmiastowego wstrzymania prac związanych z budową pomnika Lecha Kaczyńskiego. Poprosił również Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o publiczne przedstawienie swojego stanowiska, a ministra kultury o nadzór nad inwestycją.

PRZECZYTAJ: Rosyjski karabin znaleziony w centrum Tarnowa. Jego konstruktor wywołał skandal [ZDJĘCIA]

- Zabytkowy dworzec kolejowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Tarnowa. Jeżeli zależałoby to wyłącznie ode mnie, to nie wyraziłbym zgody na zaburzenie jego widoku przez jakąkolwiek budowlę, niezależnie od tego komu byłaby poświęcona. Ze zdumieniem obserwujemy toczące się prace budowlane w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworca. Niestety, Plac Dworcowy to teren zamknięty kolei i decyzje budowlane wydaje w tym wypadku wojewoda. W tej sprawie Miasto nie zostało jednak poinformowane o jakichkolwiek czynnościach administracyjnych, do czego zobowiązuje wydającego decyzje prawo. Nie znamy też stanowiska Małopolskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, który odpowiada za ochronę tej pięknej panoramy. Rada Miejska w tej sprawie - pomimo posiadania wyłącznych kompetencji - nie zajmowała nigdy stanowiska. Jest jeszcze czas, aby nie zaogniać sytuacji i uregulować stronę formalną tej budowy. Proponuję natychmiastowe wstrzymanie prac budowlanych. Inicjatorzy budowy powinni wystąpić do Rady Miejskiej o uchwalenie stosownego stanowiska. Bardzo proszę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o publiczne przedstawienie swojego stanowiska, a Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego proszę o nadzór w tej bulwersującej społeczeństwo Tarnowa sprawie - napisał na FB prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

ZOBACZ: Potworny wypadek pod Tarnowem. Nie żyje kierowca quada. Popełnił tragiczny błąd

Sonda
Czy w Tarnowie powinien stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego?
Krakowski absurd? Pod Wawelem koszą... ziemię! Nagranie obiegło sieć, miasto tłumaczy