RAKOTWÓRCZE powietrze. Dwa miasta z regionu w czołówce rankingu

2020-11-30 12:06
RAKOTWÓRCZE powietrze. Dwa miasta z regionu w czołówce rankingu
Autor: Vsevolod Rysev/cc0/pixabay Nowy Sącz i Tuchów znalazły się w czołówce rankingu miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem.

Nowy Sącz i Tuchów znalazły się w czołówce niechlubnego rankingu polskich miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Średnioroczne stężenie groźnego dla ludzkiego zdrowia benzo(a)pirenu w Nowym Sączu wynosi 10 ng/m3, natomiast w Tuchowie 8 ng/m3, podczas gdy europejska norma to 1 ng/m3. W zestawieniu przygotowanym przez Polski Alarm Smogowy na pierwszym miejscu znalazł się Nowy Targ.

W rankingu polskich miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem, przygotowanym przez Polski Alarm Smogowy bezapelacyjnie zwyciężył Nowy Trag, przed Rybnikiem i Suchą Beskidzką. Powodu do radości nie mają również dwa miasta z regionu: Nowy Sącz, który znalazł się tuż za podium oraz Tuchów, gdzie powietrze jest tylko odrobinę lepsze. Średnioroczna europejska norma dla benzo(a)pirenu wynosi 1 ng/m3, podczas gdy w Nowym Sączu stężenie tej substancji wyniosło aż 10 ng/m3, natomiast w Tuchowie 8 ng/m3.

Benzo(a)piren jest związkiem chemicznym z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Jest to związek silnie rakotwórczy. Powstaje podczas niecałkowitego spalania i występuje w dymie, m. in. w dymie tytoniowym, smogu powstającym w wyniku niskiej emisji w skutek spalania węgla, drewna, śmieci, tworzyw sztucznych typu PET, emisje transportowe. Z powodu obecności w dymie, benzopieny dostają się do żywności podczas wędzenia potraw. Mają właściwości hydrofobowe, zmieszane z cząsteczkami pary wodnej są elementami smogu.

RAKOTWÓRCZE powietrze. Dwa miasta z regionu w czołówce rankingu
Autor: Polski Alarm Smogowy Roczne stężenie benzoapirenu w polskich miastach.
Pogrzeb Krzeczów