Siedliska. Zmarł ksiądz zakażony koronawirusem! Kim był?

2020-08-18 13:15
Siedliska. Zmarł ksiądz zakażony koronawirusem! Kim był?
Autor: Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/wikipedia Siedliska. Zmarł ksiądz zakażony koronawirusem! Kim był?

W wieku 86 lat zmarł ks. Stanisław Augustyn, emerytowany proboszcz parafii Chrystusa Króla w Siedliskach (gm. Tuchów). Po przejściu na emeryturę kapłan był rezydentem w tej parafii. Urząd Miejski w Tuchowie potwierdził, że zmarły ksiądz był zakażony koronawirusem. W najbliższym czasie nabożeństwa w Siedliskach będą sprawowali kapłani, którzy nie mieli z nim styczności.

Zmarł ksiądz zakażony koronawirusem

W poniedziałek, 17 sierpnia zmarł ks. Stanisław Augustyn, emerytowany proboszcz i rezydent parafii Siedliska. Kapłan niespełna miesiąc temu obchodził swoje 86. urodziny, a w ostatnim czasie zmagał się z zakażeniem koronawirusem. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Siedliskach odbędzie się w czwartek (20 sierpnia) o godz. 11.00. Bezpośrednio po jej zakończeniu ciało zmarłego zostanie złożone w krypcie kościoła parafialnego.

Dla bezpieczeństwa wiernych w najbliższym czasie nabożeństwa w parafii Siedliska będą sprawowali kapłani, którzy nie mieli styczności z ks. Augustynem.

Kim był ks. Stanisław Augustyn?

Ks. Stanisław Augustyn urodził się 31 lipca 1934 roku w Dzwonowej k. Lubczy, jako syn Ludwika i Zofii z domu Kłósek. Pochodził z parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubczy. Egzamin dojrzałości złożył w 1952 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Jodłowej. W 1957 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 29 czerwca 1963 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Rajbrot (od 31 lipca 1963 roku), Straszęcin (od 18 czerwca 1966 roku) oraz Zdziarzec (od 19 czerwca 1969 roku). W dniu 21 listopada 1972 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla w Siedliskach Tuchowskich. Urząd proboszcza parafii Siedliska Tuchowskie pełnił do 20 sierpnia 2004 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego ojca duchownego oraz notariusza w dekanacie Tuchów. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 2 grudnia 1978 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 20 grudnia 1983 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W dniu 14 grudnia 2005 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

Szokujące sceny w Krakowie. Ukrainiec ucieka z izolatorium i skacze z okna!