Szpital w Bochni do likwidacji? STANOWCZA REAKCJA samorządowców

Szpital w Bochni do likwidacji? STANOWCZA REAKCJA samorządowców
Autor: Sasin Tipchai/cc0/pixabay Bocheńscy samorządowcy nie zgadzają się na przejęcie szpitala przez rząd.

Samorządowcy z powiatu bocheńskiego sprzeciwiają się planowanej reformie sieci szpitali w Polsce. Jednym z rozważanych przez rząd wariantów ma być przejęcie placówek należących obecnie do samorządów, a następnie ich "optymalizacja". - Nie chce upolityczniać sprawy. My jesteśmy po prostu za zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu - powiedział starosta bocheński Adam Korta.

Rząd planuje reformę szpitali

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Ministerstwie Zdrowia powstał zespół, który ma opracować reformę sposobu funkcjonowania szpitali powiatowych. Jedną z możliwych opcji jest przejecie przez państwo placówek należących obecnie do samorządów. Sprzeciw wobec tego pomysłu zgłosili samorządowcy z powiatu bocheńskiego, podczas specjalnie zwołanego konwentu starosty, wójtów i burmistrzów poświęconego tej sprawie. Obawiają się oni, że po przejęciu szpitala przez rząd placówka zostanie zmarginalizowana, co w efekcie może doprowadzić nawet do jej likwidacji. Według bocheńskich samorządowców "podejmowane przez rząd działania niosą realne zagrożenie dla istnienia bocheńskiej placówki", choć jak podkreślają nie chodzi im o walkę polityczną, tylko o zapewnienie mieszkańcom dostępu do usług zdrowotnych.

ZOBACZ: Florynka: PIĘKNA JUSTYNA zabiła się bo NIE RADZIŁA SOBIE w szkole? Jej liceum jest znane z tego, że trzyma wysoki poziom

- Jeśli teraz będziemy milczeć i udawać, że nie ma tematu, to obudzimy się w sytuacji, gdzie działalność szpitala w Bochni będzie ograniczana na rzecz innych podmiotów. Głos mieszkańców Powiatu Bocheńskiego musi być usłyszany. Dlatego po raz kolejny apeluję o wsparcie obrony bocheńskiego szpitala przez wszystkich, którym na sercu leży dobro bocheńskiej placówki. Nie chce upolityczniać sprawy. My jesteśmy po prostu za zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu - powiedział podczas spotkania starosta bocheński Adam Korta.

- Nikt nie będzie dbał o tą jednostkę tak jak dba samorząd powiatowy. Nie po to 21 lat temu samorządy przejmowały szpitale wraz z ich długami, aby je teraz w dobrej kondycji oddać. Niejednokrotnie przed kościołami pracownicy szpitala zbierali środki, aby placówka przetrwała. Dla Warszawy nasz szpital jest peryferyjny, a dla nas jest centrum powiatu - dodał wicestarosta Ryszard Drożdżak.

PRZECZYTAJ: Cudzoziemcy coraz chętniej osiedlają się w Tarnowie. Z których krajów przyjeżdżają najczęściej? [GALERIA]

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Dlaczego synowie minister Emilewicz korzystali ze stoku?