UKOCHANY klub pożegnał Stanisława Koguta. "Był jednym z Nas"

Nie żyje Stanisław Kogut
Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Nie żyje Stanisław Kogut

W szpitalu w Gorlicach zmarł Stanisław Kogut, wieloletni senator RP z Sądecczyzny oraz działacz klubu piłkarskiego Kolejarz Stróże. To właśnie sportowa pasja polityka przysporzyła mu ogromnej popularności. Z drużyną pochodzącą z niewielkiej miejscowości, liczącej niespełna trzy tysiące mieszkańców świętował ogromne sukcesy, ocierając się nawet o awans do Ekstraklasy.

Dzisiaj (18 października) dotarła do nas smutna informacja o śmierci Stanisława Koguta, który będąc zakażonym koronawirusem przebywał w szpitalu w Gorlicach. W latach 2005-19 Stanisław Kogut sprawował mandat senatora RP z Sądecczyzny, ale ogólnopolskiej rozpoznawalności przysporzyło mu zaangażowanie w działalność klubu piłkarskiego Kolejarz Stróże. Drużyna pochodząca z liczącej niespełna trzy tysiące mieszkańców wsi w gminie Grybów dekadę temu świętowała największe sukcesy w swojej historii.

W sezonie 2009/10 Kolejarz Stróże wywalczył awans do I ligi (drugi szczebel rozgrywek piłkarskich w Polsce) i na zapleczu Ekstraklasy spędził cztery kolejne sezony. Piłkarze Kolejarza Stróże najwyższą formę prezentowali w sezonie 2011/12, kiedy sensacyjnie zajęli czwarte miejsce w tabeli I ligi, ocierając się o awans do Ekstraklasy. Wówczas zgromadzili tylko cztery punkty mniej niż Pogoń Szczecin, która uzyskała promocję. Zespół Stanisława Koguta okazał się wtedy o jeden punkt lepszy, niż lokalny rywal - Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Złote czasy futbolu w Stróżach skończyły się w 2014 roku. Klub nie dostał licencji na dalsze występy w I lidze i został zdegradowany do A-klasy. Obecnie występuje w nowosądeckiej okręgówce. 

- Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wieloletniego piłkarza, a następnie wybitnego Działacza Naszego Klubu Pana Stanisława Koguta. Miał 67 lat. Był jednym z Nas. "...za Kolejarza oddałbym serce i duszę (...) za bardzo Kocham ten Klub..." - pożegnali Stanisława Koguta działacze Kolejarza Stróże, cytując jego wzruszające słowa na temat klubu. 

Siedliska: Pogrzeb Haliny i jej syna Karola