SENATOR STANISŁAW KOGUT

i

Autor: Tomasz Radzik

Wybory 2019: Senator Kogut żegna się z parlamentem

2019-10-14 9:15

Stanisław Kogut po wczorajszych wyborach parlamentarnych najprawdopodobniej straci swój senacki fotel. Świadczą o tym cząstkowe wyniki, które na swoich stronach prezentuje PKW. Nowym przedstawicielem miasta Nowy Sącz oraz powiatów gorlickiego i nowosądeckiego w izbie wyższej będzie Wiktor Durlak.

Znamy już pełne wyniki wyborów z powiatów gorlickiego i nowosądeckiego. Oficjalny kandydat PiS-u Wiktor Durlak uzyskał tam ponad 60% wskazań, natomiast Stanisław Kogut zaledwie ok. 39 %. Różnica w liczbach bezwzględnych wynosi 32 tysiące głosów i trudno się spodziewać, żeby w samym mieście Nowym Sączu urzędujący senator zdołał odrobić tak dużą stratę. 

PSL czwartą siła polskiego parlamentu, Władysław Kośniak Kamysz, lider ludowców zapewnia jednak, że nie ma mowy o koalicji z PiS:

Stanisław Kogut sprawował mandat senatora od 2005 roku. Przez wiele lat związany był z Prawem i Sprawiedliwością, lecz jego drogi z partią rozeszły się po tym, jak prokuratura postawiła mu zarzuty korupcyjne. Do zatrzymania polityka nie doszło, ponieważ swojej zgody nie wyraził na to Senat. Kogut został jednak usunięty z PiS i w wyborach startował jako kandydat niezależny. Przegrał ze swoim byłym współpracownikiem Wiktorem Durlakiem. Utrata mandatu i co za tym idzie utrata immunitetu, może dla Stanisława Koguta oznaczać kontynuację problemów z wymiarem sprawiedliwości.