13-miesięczny Witek walczy z paskudną chorobą. Wielka mobilizacja w Toruniu

i

Autor: archiwum prywatne 13-miesięczny Witek walczy z paskudną chorobą. Wielka mobilizacja w Toruniu

Zbiórka krwi na Wrzosach

13-miesięczny Witek walczy z paskudną chorobą. Wielka mobilizacja w Toruniu

2023-02-03 9:17

Toruń: Na niedzielę (5 lutego 2023 r.) zaplanowano zbiórkę krwi dla 13-miesięcznego Witka, walczącego z zespołem hemofagocytarnym. Krew będzie można oddać na Wrzosach. Ojciec chłopczyka apeluje o pomoc i podkreśla, że przy okazji można uratować innych potrzebujących.

13-miesięczny Witek z Torunia potrzebuje naszej pomocy! Choroba, z którą zmaga się chłopczyk jest niezwykle rzadka i bardzo ciężka. Na specjalistycznym portalu mp.pl czytamy, że zespół hemofagocytowy  to rzadkie zaburzenie hematologiczne, u podstaw którego leży nadmierne stężenie i aktywność cytokin prozapalnych w organizmie (tzw. burza cytokinowa) spowodowane niekontrolowanym namnażaniem komórek odpornościowych je wydzielających – limfocytów i makrofagów.

- Nadmierna aktywacja cytokin prowadzi do nasilonej ogólnoustrojowej reakcji zapalnej i w konsekwencji do uszkodzenia wielu narządów. Charakterystyczna jest obecność w szpiku kostnym, węzłach chłonnych, narządach miąższowych hemofagocytów, czyli makrofagów, które pochłonęły erytrocyty lub ich fragmenty - wyjaśniają eksperci.

Toruń. Zbiórka krwi dla 13-miesięcznego Witka na Wrzosach

Krzysztof Mazurski, tata 13-miesięcznego Witka przekazał nam, że w przypadku jego synka zaczęło się niewinnie, od podwyższonej gorączki. Niestety diagnoza lekarska zwaliła wszystkich z nóg.

- Z roześmianego i radosnego chłopca zamienił się w bezbronnego malca, potrzebującego nieustannej pomocy medycznej. Krew w leczeniu tej bardzo rzadkiej choroby jest niezbędna, ratuje życie. Konieczne są przetoczenia, a być może także przeszczep szpiku - podkreślił ojciec 13-miesięcznego Witka.

Mężczyzna zachęca do wzięcia udziału w akcji zbiórki krwi, która została zaplanowana na najbliższą niedziele  (5 lutego 2023 r.). Krew będzie można oddawać w godzinach 9:00 - 14:00 przy parafii św. Antoniego na toruńskich Wrzosach (ul. Świętego Antoniego 4). Wymagany będzie dokument tożsamości. Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie Pomóc można też innym potrzebującym. 

- Zebrana krew może pomóc wielu innym potrzebującym w całym kraju. W niedzielę będzie także możliwość zarejestrowania się w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS - zapowiedział Krzysztof Mazurski. Nasza redakcja zachęca do wzięcia udziału w akcji zbiórki krwi!

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Oddajesz regularnie krew?
Bohaterowie z kreskówek myli okna w szpitali dziecięcym w Toruniu i umilali pobyt małym pacjentom
Listen on Spreaker.