Święto Chrztu Polski 14 kwietnia

i

Autor: jwvein / Pixabay 14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. Sprawdź, czy to dzień wolny od pracy.

14 kwietnia - Święto Chrztu Polski. To dzień wolny od pracy? Zobacz, jak obchodzić to święto

2021-04-14 8:29

14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. To nowe święto państwowe, które zostało ustanowione w 2019 roku. Z tej okazji, 14 kwietnia 2021 roku, w miastach wywieszone zostaną biało-czerwone flagi. Czy Święto Chrztu Polski jest dniem wolnym od pracy? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. 14 kwietnia: Święto Chrztu Polski
  2. Święto Chrztu Polski - czy to dzień wolny od pracy?
  3. Święto Chrztu Polski - czy trzeba iść do kościoła?
  4. Święto Chrztu Polski - co to za święto?
  5. Dni wolne od pracy 2021

14 kwietnia: Święto Chrztu Polski

Święto Chrztu Polski to nowe święto państwowe, które obchodzimy w Polsce od 2019 roku. Święto Chrztu Polski wypada co roku 14 kwietnia (nie jest to święto ruchome) - w prawdopodobną rocznicę chrztu Polski, który miał miejsce w 966 roku. Święto Chrztu Polski 2021 wypada w środę. Podobnie jak w przypadku innych świąt państwowych, 14 kwietnia na ulicach polskich miast, przed budynkami urzędów i instytucji publicznych, pojawią się polskie flagi. Osoby, które chcą uczcić Święto Chrztu Polski mogą również wywiesić biało-czerwone flagi w swoim oknie, na balkonie, czy przed domem.

Czytaj także: Święto Chrztu Polski, 14 kwietnia 2021, to dzień wolny od pracy? Tak obchodzimy to święto państwowe

Święto Chrztu Polski - czy to dzień wolny od pracy?

Pracownicy i pracodawcy zastanawiają się, czy Święto Chrztu Polski jest dniem wolnym od pracy, jak to ma miejsce przy niektórych świętach państwowych. Przypomnijmy, że wolne od pracy w Polsce są tylko te dni, które zostały wskazane w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Wśród wymienionych tam świąt państwowych i kościelnych nie ma Święta Chrztu Polski. Oznacza to, że to święto nie jest dniem wolnym od pracy i pracownicy muszą się stawić do pracy jak w pozostałe dni powszednie. Sklepy, urzędy i instytucje są otwarte według normalnych godzin funkcjonowania.

Święto Chrztu Polski - czy trzeba iść do kościoła?

Katolicy zastanawiają się także, czy w rocznicę chrztu Polski trzeba iść do kościoła. Przypomnijmy, że Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym, a nie kościelnym. Ponadto, święto obchodzone 14 kwietnia nie znajduje się na liście świąt nakazanych, czyli tych dni, w których katolicy mają obowiązek uczestnictwa we Mszy Św. Oznacza to, że w Święto Chrztu Polski nie trzeba iść do kościoła.

Święto Chrztu Polski - co to za święto?

Święto Chrztu Polski to święto ustanowione na pamiątkę chrztu Polski, który prawdopodobnie miał miejsce 14 kwietnia 966 roku. Pomysłodawcy ustanowienia tego święta państwowego określili Chrzest Polski mianem "kluczowego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i Państwa". Wnioskodawcy argumentowali, że należy pamiętać o rocznicy chrztu Polski "w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci". 14 kwietnia ma być więc upamiętnieniem ważnego dla Polski wydarzenia, jakim był chrzest, a także "okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość" - czytamy w uzasadnieniu pomysłodawców tego święta.

Dni wolne od pracy 2021

W 2021 roku jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy w Polsce. Są one związane ze świętami państwowymi i kościelnymi. Oto lista dni wolnych od pracy 2021:

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
  • 4 kwietnia – Wielkanoc
  • 5 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 3 maja – Święto Narodowe 3 Maja
  • 23 maja - pierwszy dzień Zielonych Świątek
  • 3 czerwca – Boże Ciało
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia – pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

W te wymienione dni pracownikom przysługuje wolne. Jeśli święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy przypada w sobotę, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny w tygodniu pracującym. W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy nie znalazło się Święto Chrztu Polski. Oznacza to, że to nowe święto państwowe nie jest dniem wolnym od pracy.

Sonda
Nowe święto w Polsce - czy jesteś za tym by było wolne?
11. rocznica katastrofy smoleńskiej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki