Czujka na straży

Czujniki gazu i czadu. Strażacy z Torunia apelują - zadbajmy o bezpieczeństwo!

2022-10-10 10:48

Czujniki gazu i czadu stoją na straży naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Strażacy z Torunia przyłączają się do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej. Służby zwracają uwagę przede wszystkim na tlenek czadu, zwany "cichym zabójcą" i analizują temat związany z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem czadem. Jak się bronić?

- Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy - podkreślają strażacy z KM PSP w Toruniu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak się bronić? Czujniki gazu i czadu mogą nam pomóc. Służby apelują również o zapraszanie kominiarzy do naszych domów.

Czujniki gazu i czadu. Ogólnopolska kampania strażaków

W komunikacie na temat kampanii strażaków czytamy, że najczęściej do pożarów dochodzi w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Strażacy mają nadzieję, że kampania zmniejszy liczbę ofiar śmiertelnych. 

- Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej - zaznaczają strażacy.

Czujniki czadu. Jak walczyć z cichym zabójcą?

Strażacy wymienili najważniejsze praktyki, których powinniśmy się trzymać w sezonie grzewczym. 

  • Systematycznie czyśćmy, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkujmy tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniajmy i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejajmy i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdźmy poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy kominiarza? Okresowe kontrole przewodów pozytywnie wpływają na nasze bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że temperatura palącej się sadzy przekracza 1000 stopni Celsjusza!

Sonda
Czy masz w domu czujnik czadu?
Dlaczego warto montować czujki czadu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki