Elektrociepłownia PGE Toruń ma 5 lat. Tak wygląda za dnia i w nocy

i

Autor: materiały prasowe PGE Toruń Elektrociepłownia PGE Toruń ma 5 lat. Tak wygląda za dnia i w nocy

Elektrociepłownia PGE Toruń ma 5 lat. Co zmieniła w życiu mieszkańców? Ciekawe liczby

2022-04-02 8:30

Toruń: 27 marca 2022 roku minęło 5 lat, odkąd elektrociepłownia gazowa PGE Toruń rozpoczęła produkcję ciepła i energii elektrycznej dla ponad 100 tysięcy torunian. W nowej elektrociepłowni zastąpiono węgiel technologią gazową oraz rozpoczęto wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji. - Toruńska elektrociepłownia gazowa jest całkowicie bezodpadowa i emituje o 95 proc. mniej dwutlenku siarki i pyłów niż w przypadku wykorzystania paliwa węglowego - przekonują przedstawiciele PGE Toruń i dodają ciekawe liczby.

Przedstawiciele spółki przypominają nam, że elektrociepłownia gazowa PGE Toruń była budowana przez 21 miesięcy w latach 2015 - 2017 i zupełnie zmieniła system ciepłowniczy Torunia. - Jest ona przykładem transformacji ciepłownictwa, doskonale wpisując się w realizowany obecnie przez Grupę PGE kierunek nisko i zeroemisyjny. 27 marca 2017 roku po raz pierwszy energia elektryczna i ciepło dla torunian zostały wyprodukowane w nowych urządzeniach - turbinach gazowych typu lotniczego (używanych w samolotach Boeing 747) i kotłach odzysknicowych z wykorzystaniem akumulatora ciepła. Elektrociepłownia posiada również 4 szczytowo-rezerwowe kotły dwupaliwowe (gaz-olej) uruchamiane przy większym zapotrzebowaniu mieszkańców na ciepło - czytamy w komunikacie prasowym PGE Toruń. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

- Takie połączenie pracy urządzeń w naszej elektrociepłowni jest wykorzystaniem specyfiki systemów ciepłowniczych w polskich miastach, które pozwalają na pełne zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji. Stanowi również dodatkowe bezpieczeństwo w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Po 5 latach pracy naszej elektrociepłowni wiemy, że transformacja energetyki w Toruniu w postaci zastosowania technologii gazowej była dobrą decyzją. Zyskały na tym i system ciepłowniczy, który jest bardziej efektywny i środowisko naturalne. Nowa elektrociepłownia jest całkowicie bezodpadowa i emituje mniej o 95% dwutlenku siarki i pyłów ogólnych oraz o połowę mniej tlenków azotu niż przy użyciu paliwa węglowego. Podsumowując, jako torunianie zyskaliśmy czystsze powietrze w Mieście, w którym żyjemy - mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Elektrociepłownia PGE Toruń ma 5 lat. Jak zmieniła życie miasta?

Elektrociepłownia PGE Toruń ma moc elektryczną 107,1 MWe, a cieplną 357,6 MWt, co zdaniem przedstawicieli spółki pozwala na pokrycie obecnych potrzeb cieplnych odbiorców i nowych klientów, przyłączających budynki do sieci ciepłowniczej. - Dzięki zastosowanym urządzeniom elektrociepłownia jest dynamiczna - turbiny gazowe zostają uruchomione w ciągu 10 minut i elastyczna, gdyż dostosowuje swoją pracę do potrzeb klientów ciepła, a produkowana energia wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Torunia - podkreślają ludzie z PGE Toruń w komunikacie z okazji rocznicy elektrociepłowni.

- Nasza elektrociepłownia z racji swojej nowoczesności i stosowanej technologii cieszy się dużą popularnością wśród branżystów i mieszkańców regionu. Z okazji jubileuszu elektrociepłowni planujemy, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, zaprosić mieszkańców jesienią na nocne zwiedzanie - dodaje prezes Robert Kowalski. - Toruńska elektrociepłownia, dzięki zastosowaniu lotniczych turbin gazowych oraz wykorzystania akumulatora ciepła w systemie ciepłowniczym, jest jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce - czytamy w komunikacie. W Polsce jest tylko kilka elektrociepłowni wykorzystujących akumulator, w tym elektrociepłownia krakowska, należąca również do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy PGE. Budowa elektrociepłowni gazowej PGE Toruń była też jedną z największych inwestycji realizowanych w ostatnich latach w Toruniu.

W ciągu 5 lat:

    • wyprodukowano około 2 245 TWh energii elektrycznej, która wystarczyłaby na pokrycie potrzeb przeciętnego gospodarstwa domowego na blisko 750 000 lat;
    • wyprodukowano około 12 500 TJ ciepła, które wystarczyłoby na ogrzanie wielorodzinnego budynku przez ponad 11 000 lat.
    • turbiny gazowe przepracowały łącznie 52 000 godzin. W tym czasie były myte 50 razy i każda z nich przeszła 6-krotny przegląd.
    • uniknięto 100 tysięcy ton odpadów (żużel, popiół), które powstałyby gdyby elektrociepłownia wykorzystywała węgiel.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy lubisz spacerować po toruńskiej starówce?
Cztery pory roku na pl. Rapackiego w Toruniu. Nowe oblicze roślinności
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE