Kolejne ciosy spadają na głowę Rydzyka. Wszystko się sypie. Nerwowe oczekiwanie

i

Autor: Piotr Lampkowski / Super Express / Zdjęcie poglądowe Kolejne ciosy spadają na głowę Rydzyka. Wszystko się sypie. Nerwowe oczekiwanie

nie śpi spokojnie

Kolejne ciosy spadają na głowę Rydzyka. Wszystko się sypie. Nerwowe oczekiwanie

2024-04-17 4:33

Takiego ciosu ojciec Tadeusz Rydzyk (79 l.) się nie spodziewał. Wojewoda kujawsko-pomorski zażądał wyjaśnień od prezydenta Torunia w sprawie ziemi fundacji Lux Veritatis. Finał sprawy jest taki, że fundacja Rydzyka będzie płacić więcej. Padła konkretna kwota. Mało tego, redemptorysta nerwowo czeka na dzień 21 kwietnia.

Jeszcze w poniedziałek (15 kwietnia 2024) prezydent Torunia Michał Zaleski dokładnie nie wiedział, jaką podwyżkę dostanie ojciec Tadeusz Rydzyk. Dzień później, na spotkaniu z dziennikarzami był doskonale przygotowany. Znał dokładną kwotę. Przypomnijmy naszym czytelnikom, o co chodzi w sprawie, którą od dawien dawna bada nasz reporter. Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu to jedno z największych przedsięwzięć, powiązanych z Tadeuszem Rydzykiem i zainicjowanych za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Tereny, na których stanął budynek, należały do skarbu państwa, jednak w 2017 r. zostały przekazane w użytkowanie wieczyste redemptorystom. Ówczesny wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz udzielił przy tym sporej zniżki, zarówno tej związanej z przejęciem gruntów, jak i późniejszej, corocznej opłaty za ich użytkowanie. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami!

Niemiłe niespodzianki spotkały nas, gdy przyszliśmy do lokalu Rydzyka. "Czegoś takiego jeszcze nie było"

Ojciec Rydzyk ma problem. Kolejna podwyżka. Nerwowo czeka na 21 kwietnia

Redemptoryści przez 6 lat zapłacili łącznie niecałe 35 tys. zł za korzystanie z terenu o łącznej powierzchni 1,7 ha. Teraz, po zmianie władzy, nowy wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel skierował w tej sprawie pismo do Michała Zaleskiego i zapowiedział "kontrolę działań podejmowanych przez prezydenta Torunia". Wojewoda Michał Sztybel w piśmie skierowanym do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego prosi o aktualizację kwoty opłat za użytkowanie gruntów przez fundację ojca Tadeusza Rydzyka. Wybudowano na nich muzeum „Pamięć i Tożsamość”. 15 kwietnia o godzinie 18, na spotkaniu z mieszkańcami, Michał Zaleski powiedział, że miasto nie dało żadnemu duchownemu ani centymetra ziemi.

- Zgodnie z prawem, w imieniu Skarbu Państwa, miasto pobiera opłatę wieczystego użytkowania. Wartość gruntu, o który pytał wojewoda została zgodnie z prawem przeszacowana i fundacja za ten grunt będzie płacić 20 procent więcej niż do tej pory - powiedział naszemu dziennikarzowi Michał Zaleski. - Mam przygotowaną odpowiedź do wojewody w tej sprawie - dodał.

16 kwietnia prezydent Torunia znał już dokładną kwotę podwyżki. - Będzie to 2 tysiące złotych - powiedział Michał Zaleski. Co jak co, ale każda podwyżka boli. Ojciec Rydzyk nie śpi ostatnio spokojnie. Przed nim nerwowe oczekiwanie na wyniki wyborów prezydenckich w Toruniu. 21 kwietnia czeka nas dogrywka pomiędzy prezydentem Zaleskim, a Pawłem Gulewskim z KO. Kandydat obecnie rządzącej strony nie patrzy na redemptorystę z gigantyczną sympatią.

Galeria ze zdjęciami: Byliśmy w lokalu ojca Rydzyka, takie dania można tam znaleźć

Samotny dom na terenie posiadłości ojca Rydzyka. Co się z nim stanie?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki