Koronawirus w Polsce. MZK w Toruniu ma sposób na liczenie pasażerów

2020-03-26 13:32 KM
Koronawirus w Polsce. MZK w Toruniu ma sposób na liczenie pasażerów
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Koronawirus w Polsce. MZK w Toruniu ma sposób na liczenie pasażerów

Koronawirus w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim wywołał konkretne reakcje. Miejski Związek Komunikacji dostosował się do wytycznych rządu, wprowadzając ograniczenie liczby pasażerów w autobusach i tramwajach. Pozostawało pytanie - jak policzyć tych, którzy znajdą się w środku? Okazuje się, że pomogą w tym kontrolerzy biletów, na których spadł ten obowiązek. Co ciekawe, mają oni prawo wstrzymać ruch pojazdu.

Koronawirus jest w Toruniu - w czwartek (26 marca) przekazywaliśmy wam zaktualizowane dane, przekazane przez Ministerstwo Zdrowia oraz biuro prasowe Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Reakcją rządu na wzrost liczby zakażonych było wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu bez wyraźnego powodu i zobowiązanie poszczególnych miast do wprowadzenia regulacji, dotyczących komunikacji. Reakcja władz Torunia była natychmiastowa. Mieszkańcy grodu Kopernika mogą korzystać rano i wieczorem z dodatkowych autobusów. Szczegóły znajdziecie m.in. w tym materiale. NA tym jednak nie koniec. 25 marca MZK poinformował nas o kolejnych wzmocnieniach.

Do obecnie realizowanego rozkładu jazdy wzmocnionego w kursach na dowozie do pracy na liniach 14 i 33 dołożono dodatkowe, dublowane kursy w godzinach od 5 do 7.30 na liniach:

Linia - ilość kursów

10 - 7
11 - 5
30 - 5
34 - 5

Łącznie 22 kursy na dowozie do pracy w godzinach porannych. Od 26 marca dodatkowy kurs 6.15. na linii 35 z Lubicza.

W godzinach od 14.00 do 16.00

Linia - ilość kursów

10 - 8
11 - 3
34 - 2

Po 22.00 dodatkowy kurs na linii nr 14 dublujący kurs o 22:07 z Mazowieckiej.

Nie ma informacji od pasażerów i kierowców o innych przepełnieniach pojazdów.

Zmiany na linii 32 - Ponadto ze względu na dość duże zainteresowanie linią nr 32, od 26 marca mało pojemne autobusy klasy midi zostaną zastąpione autobusami klasy maxi (12-metrowymi) i w związku z tym zmieniona zostanie trasa przejazdu tej linii. Autobusy pojadą z pętli Pawia, bez wjeżdżania w Osiedle Wrzosy I (omijając przystanki Wrzosowa, Jastrzębia, Myśliwska), ul. Szosa Chełmińska, aż do ul. Żwirki i Wigury (omijając przystanek Jesienna - zamiennie Bartkiewiczówny), z której od przystanku Szpital Bielany pojadą dalej ul. św. Józefa – dalej trasa bez zmian.

Utrzymuje się w dni robocze feryjne rozkłady jazdy linii autobusowych.

Tramwaje

Od 25 marca tramwaje kursują od poniedziałku do piątku wg rozkładów jazdy obowiązujących w okresie ferii.

Od dnia 24.03. 2020r. na linii nr 2 wprowadzono tramwaje typu Pesa (5-członowe) na wszystkie kursy niskopodłogowe.

Koronawirus Toruń. Jak MZK liczy pasażerów?

W tym pomagają kontrolerzy biletów, którzy zyskali nowe obowiązki, ale też możliwości w zakresie przeciwdziałania niepokojącym zjawiskom.

- Od 25 marca na przystankach są umieszczane informacje o ograniczeniach liczby pasażerów w transporcie zbiorowym a na autobusach i tramwajach  - o ilości osób, które mogą przebywać jednorazowo w pojeździe. Z kolei d 26 marca zaplanowano sprawdzanie ilości osób w pojazdach. Kontrolerzy biletów będą  sprawdzali ilość pasażerów i w przypadku przekroczenia w pojeździe dopuszczalnej ilości osób będą uprawnieni do wstrzymania odjazdu z przystanku do czasu osiągnięcia wymaganej ilości pasażerów - przekazuje Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK w Toruniu.

Czy taki sposób wam odpowiada? Głosujcie w naszej ankiecie!

Koronawirus Toruń - komunikacja, zmiany i nowe dane

Włocławscy policjanci apelują, aby w czasie stanu epidemii pozostać w domu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.