Nowe zasady szczepień na COVID-19. Będzie znacznie prościej zapisać się na szczepienie

2021-04-09 10:02
Bedzie latwiej zapisac sie na szczepienie
Autor: GRAFIKA SE Beata Rozpędska Bedzie latwiej zapisac sie na szczepienie

Nowe zasady szczepień na COVID-19 przedstawił na piątkowej (9.04.2021) konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. Ma być zdecydowanie prościej. Poszerzona została lista zawodów z uprawnieniami w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Szczegóły na se.pl.

Nowe zasady szczepień na COVID-19. Będzie znacznie prościej zapisać się na szczepienie

Szczepionki na koronawirusa to obecnie jeden z najgorętszych tematów w Polsce. W piątek (9.04.2021) na konferencji prasowej dużo mówił o nich szef Kancelarii Premiera, minister Michał Dworczyk. Polityk przekazał, że chętni będą mieli ułatwione zadanie. - Dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, dzięki któremu poszerzymy dostęp do szczepień i do kwalifikacji do szczepień dla szeregu nowych zawodów. To jeden z kroków w kierunku przyspieszania procesu szczepień i upraszczania procedur - rozpoczął Dworczyk.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce 9.04.2021: 700 zgonów. Jak to tłumaczy Niedzielski?

- Do tej pory kwalifikować mógł wyłącznie lekarz - była to polska specyfika - teraz lista zawodów będzie 10 razy większa. Dołączymy w ten sposób do wielu krajów europejskich, które w taki sposób prowadzą szczepienia i ma to pozytywny wpływ na ich tempo - powiedział minister Dworczyk.

Rząd zdecydował się na poszerzenie listy zawodów z uprawnieniami w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Jak to teraz wygląda? Sprawdźcie na poniższej infografice!

Rządzący mają nadzieję, że kolejne dni przyniosą przyśpieszone tempo szczepień, co ma pomóc w szybszym poluzowaniu obostrzeń. - Publikujemy dzisiaj uproszczoną kwalifikację, polegającą wyłącznie na wypełnieniu karty kwalifikacyjnej - to prosty kwestionariusz, który wypełnia pacjent. Jedynie jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, pacjent będzie kierowany do lekarza - wyjaśnił szef Kancelarii Premiera.

Dworczyk zaznaczył także, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek w całej Europie. Rząd chce reagować na bieżąco, monitorując zainteresowanie szczepionkami. Jeżeli okaże się ono zadowalające, to wówczas zostaną podjęte odpowiednie działania. - W drugą stronę również - jeśli okaże się, że zainteresowanie jest mniejsze niż zakładane, możemy przyspieszać rejestrację. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco - zaznaczył Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że system szczepień w naszym kraju działa bardzo dobrze, a problemem ciągle jest brak zadowalającej liczby dostępnych szczepionek. 

Koronawirus w Polsce - to warto wiedzieć

dr Paweł Grzesiowski: Początek prac nad szczepionką miał miejsce 10 lat temu [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE