Oszuści wykorzystują pandemię! Ważny komunikat policji z Torunia

2022-01-25 8:15
Oszuści wykorzystują pandemię koronawirusa! Ważny komunikat policji z Torunia
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Oszuści wykorzystują pandemię koronawirusa! Ważny komunikat policji z Torunia

Toruń i okolice. - Oszuści kolejny raz próbują wyłudzać pieniądze metodą „na wnuczka”. - Tym razem wykorzystują legendę „na koronawirusa”. Dzwonią głównie do starszych osób podając się za członka rodziny, który zachorował na COVID-19 i jest w bardzo złym stanie - czytamy w komunikacie na stronie KMP w Toruniu. Jak się okazuje, przestsępcy mają kolejny sposób na uwiarygodnienie całego procederu. Zobaczcie szczegóły i bądźcie ostrożni!

Toruńscy policjanci regularnie przekazują wieści o kolejnych metodach oszustów, którzy żerują na niewiedzy i uczuciach swoich ofiar. Nie inaczej jest w tym przypadku. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu martwi się o zdrowie swoje i najbliższych. W związku z tym, przestępcy dzwonią, "informują" o problemach z członkiem rodziny. - Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie.I nformując o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych próbują wyłudzić pieniądze żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych. Chcąc wymusić szybką reakcję wywierają słowną presję na starszych osobach - czytamy na stronie KMP w Toruniu.

Czytaj też: 15-latek zszokował świadków na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu! Nie był w stanie się poruszać

- By osiągnąć swój cel potrafią płakać do słuchawki czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy. Pamiętajmy, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję - podkreślają funkcjonariusze.

Oszuści wykorzystują pandemię! Ważny komunikat policji z Torunia

Jak się bronić przed oszustami? Toruńscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które uchronią przed staniem się ofiarą przestępców. Oto najważniejsze z nich:

    • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
    • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
    • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
    • Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
    • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr 112)!

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Ostrzegasz seniorów w swojej rodzinie przed oszustwami "na wnuczka"?
13-latek zatrzymany przez policję. Uczestniczył w próbie oszustwa na 120 tysięcy złotych!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE