Przekazała ogromną sumę tajemniczemu kurierowi. Do akcji wkroczyli kryminalni z Inowrocławia

2021-10-14 14:26

Inowrocław. Kryminalni z Inowrocławia zatrzymali 72-letniego mężczyznę, który był „odbierakiem” pieniędzy pochodzących z oszustwa. - Mężczyzna już usłyszał zarzut. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności - podaje w komunikacie asp. szt. Izabella Drobniecka z KPP w Inowrocławiu. Służby po raz kolejny apelują o ostrożność, gdyż oszuści cały czas czyhają na nieświadome ofiary.

Inowrocław: Przekazała ogromną sumę tajemniczemu kurierowi. Do akcji wkroczyli kryminalni

Policjanci z Inowrocławia przekazali komunikat w sprawie kolejnego oszustwa "na policjanta". Sprawa ma swój początek w miniony wtorek (12.10.21), kiedy to do mieszkanki Inowrocławia zadzwonił telefon, a osoba podająca się za funkcjonariusza powiedziała, że bliska jej osoba brała udział w wypadku drogowym. By pokryć koszty odszkodowania i uniknąć aresztu konieczne było wpłacenie 10 tys. zł. Pieniądze kobieta miała zapakować i przekazać osobie, która przyjdzie do mieszkania. Ta wykonała polecenia. - Gdy po paczkę zgłosił się mężczyzna okazało się, że jest to znajomy kobiety. Przekazała mu więc ją i czekała na dalszy rozwój wydarzeń. Jednocześnie kontynuowała rozmowę telefoniczną z rzekomym stróżem prawa. Po chwili do jej mieszkania przyszła bliska jej osoba, która miała uczestniczyć w wypadku. Wtedy wyszło na jaw, że inowrocławianka padła ofiarą oszustwa, dlatego powiadomiła policję - wyjaśnia asp. szt. Izabella Drobniecka z KPP w Inowrocławiu.

Czytaj też: Wybuch w domu w Inowrocławiu! Wielka akcja strażaków

- Funkcjonariusze dysponując danymi mężczyzny, który odebrał paczkę, ustalili i dotarli do jego miejsca zamieszkania jeszcze samego dnia. Z jego relacji wynikało, że jakiś czas temu zamieścił w internecie akces z chęcią podjęcia dorywczej pracy. Odezwał się do niego rozmówca z zagranicy i zaoferował mu pracę kuriera. Gdy 72-latek otrzymał zlecenie, zrobił to co rzekomy pracodawca mu kazał. Pobrane od kobiety pieniądze wpłacił przelewem na osobę, która miała przebywać za granicą. Odliczoną zaś prowizję zatrzymał dla siebie - przekazuje w komunikacie policjantka z Inowrocławia.

13 października zatrzymany przez policję senior usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa wraz z innymi osobami, których dane policjanci ustalają. Odpowie on z art. 286 kodeksu karnego, który brzmi - "kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

- Teraz, do czasu rozprawy, mężczyzna pozostaje pod policyjny dozorem. Postępowanie trwa nadal. Policjanci wyjaśniają inne wątki, które mają na celu dotarcie do pozostałych osób zamieszanych w ten proceder - podsumowuje asp. szt. Izabella Drobniecka.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy kiedykolwiek padłeś/aś ofiarą oszustwa?
Rozpoznajesz ten głos? Daj znać jeśli do ciebie tez dzwonił ten oszust
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE