Sensacyjne odkrycie archeologiczne w centrum Torunia! "Niezwykle cenne relikty architektury" [Zdjęcia]

2022-05-24 12:39
Sensacyjne odkrycie archeologiczne w centrum Torunia! Niezwykle cenne relikty architektury
Autor: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu / Facebook Sensacyjne odkrycie archeologiczne w centrum Torunia! "Niezwykle cenne relikty architektury"

Toruń: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu poinformował w mediach społecznościowych o sensacyjnym odkryciu archeologicznym na terenie dawnego kinoteatru Grunwald. - Toruńskie służby konserwatorskie już podjęły decyzję, że odkryty fragment muru będzie musiał być zachowany i wkomponowany w projektowaną przestrzeń Teatru Muzycznego - czytamy we wpisie.

Sensacyjne odkrycia archeologiczne w Toruniu i okolicach to nic nowego. W 2019 roku przy przebudowie okolic placu Rapackiego budowlańcy trafiali na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Teraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu poinformował o kolejnym takim przypadku. - 17 maja 2022 r. archeolog prowadząca badania na terenie dawnego kinoteatru Grunwald w Toruniu, adaptowanego na siedzibę Teatru Muzycznego, poinformowała Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o odkryciu fragmentu świetnie zachowanego średniowiecznego muru zewnętrznego fosy nowomiejskiej - czytamy w mediach społecznościowych. Zobaczcie zdjęcia z miejsca odkrycia! Materiały dzięki uprzejmości WUOZ.

Zobacz również: Toruń. Niezwykłe odkrycie na Bulwarze Filadelfijskim! Pochodzi z XIX wieku

- Obecnie trwają prace mające na celu odsłonięcie i zadokumentowanie niezwykle cennych reliktów architektury - pozwolą one na podjęcie decyzji co do dalszych losów zabytku. Toruńskie służby konserwatorskie już podjęły decyzję, że odkryty fragment muru będzie musiał być zachowany i wkomponowany w projektowaną przestrzeń Teatru Muzycznego - informują przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu.

Przypomnijmy - we wrześniu 2021 roku podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych. Ciekawe, co przyniesie budowa nowej linii tramwajowej na osiedle JAR. O wszystkich tego typu przypadkach będziemy informować na portalu "Super Express Toruń".

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy kiedykolwiek znalazłeś/aś niewybuch?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE