Śmierć strażaków OSP w Czernikowie. Natychmiastowe śledztwo

2021-12-02 19:57
Śmierć strażaków OSP w Czernikowie. Natychmiastowe śledztwo
Autor: KMP Toruń Śmierć strażaków OSP w Czernikowie. Natychmiastowe śledztwo

Śmierć strażaków OSP w Czenikowie. Jak i dlaczego zginęła 29-letnia Ewelina i 62-letni Jan? Śledczy nie zamierzają czekać z poszukiwaniem odpowiedzi. Wypadek wstrząsnął całą Polską. Słowa rozpaczy i wsparcia płyną z całego kraju. Prokuratura już w czwartek rozpoczyna natychmiastowe śledztwo w sprawie tragedii.

Prokuratura Rejonowa w Lipnie jeszcze w czwartek rozpoczyna śledztwo w sprawie wypadku w Czernikowie koło Torunia, w którym zginęło dwoje strażaków OSP, a trzech zostało rannych – informuje szefowa prokuratury Alicja Cichosz, cytowana przez PAP. Do tragedii doszło w czwartek wcześnie rano w Czernikowie na skrzyżowaniu DK 10 z ul. Słowackiego. Strażacy z OSP Czernikowo jechali w trybie alarmowym do pożaru w miejscowości Liciszewy. Ich ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem 5 tys. l marki MAN zderzył się z tirem. Na miejscu zginęli 62-letni Jan, kierowca samochodu gaśniczego i siedząca obok niego druhna – ok. 30-letnia Ewelina. Siedzący z tyłu strażacy ochotnicy zostali ranni. Przewieziono ich do szpitali w Toruniu i Lipnie.

Przeczytaj więcej o tej tragedii:

Piękna Ewelina i Jan jechali do pożaru. Zginęli pod tirem w Czernikowie

Śmierć młodej strażaczki i jej kolegi z OSP Czernikowo. Od tych słów pęka serce. "Nie możemy się otrząsnąć"

Super Raport 02.12 (Goście: Sebastian Kaleta - wiceminister sprawiedliwości, SP oraz Tomasz Trela - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Borys Budka

Na razie trudno mówić o przyczynach i przebiegu wypadku. Konieczne jest wyjaśnienie wielu kwestii, m.in. czy samochód strażacki jechał na sygnałach, co ma istotne znaczenie dla sprawy. Samochód OSP wyjeżdżał z drogi podporządkowanej na główną. Samochód ciężarowy jechał z Torunia w kierunku Warszawy. Oba samochody mamy zabezpieczone, sprawdzana będzie m.in. prędkość ciężarówki w chwili wypadku, co też jest ważne. Na miejscu zdarzenia zostały przeprowadzone oględziny – tłumaczy prokurator Alicja Cichosz.

Szefowa prokuratury w Lipnie zaznaczyła, że dwóch strażaków jest w stanie ciężkim, są w jednym z toruńskich szpitali. Trzeci z poszkodowanych po opatrzeniu w szpitalu został wypisany do domu. W wypadku zginęła Ewelina, która z zawodu ratownikiem medycznym i Jan, który pracował w Urzędzie Gminy jako konserwator.

Wyrazy współczucia bliskim zmarłych strażaków przekazał minister MSWiA Mariusz Kamiński, komendant PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak i szef OSP Waldemar Pawlak. W związku ze śmiercią strażaków wójt Czernikowa Tomasz Krasicki ogłosił do niedzieli żałobę gminną. Zarządził, aby wszystkie jednostki podległe Urzędowi Gminy opuściły flagę narodową do połowy masztu i zawiesiły kir. Odwołane zostały też wszystkie imprezy kulturalne pod auspicjami gminy.

Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie na polskich drogach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE