Tofifest 2022: Gala zakończenia festiwalu w CKK Jordanki. Aleksandra Popławska, Robert Więckiewicz, Tomasz Ziętek i Olga z nagrodami

i

Autor: Wojciech Szabelski / UM Toruń Tofifest 2022: Gala zakończenia festiwalu w CKK Jordanki. Aleksandra Popławska, Robert Więckiewicz, Tomasz Ziętek i "Olga" z nagrodami

Tofifest 2022: Znamy nagrodzonych

Tofifest 2022: Znamy zwycięzców 20. edycji! Za nami gala zakończenia festiwalu

2022-07-04 18:01

Tofifest 2022: Za nami gala, podczas której poznaliśmy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujarzy i Pomorze. Nagrodę w konkursie On Air zgarnął film "Olga", dramat o ukraińskiej gimnastyczce. W sobotę (2 lipca 2022 r.) w CKK Jordanki pojawili się m.in. Aleksandra Popławska, Tomasz Ziętek i Robert Więckiewicz.

Festiwal Tofifest 2022 już za nami. 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze to sześć niezwykłych dni, które wypełniło ponad 100 filmów z całego świata, spotkania z aktorami, reżyserami, producentami i twórcami muzyki oraz koncerty. Motywem głównym był "Ojciec Chrzestny". Pierwsza część trylogii Francisa Forda Coppoli miała premierę 50 lat temu. 2 lipca w CKK Jordanki odbyła się uroczysta, na której poznaliśmy zwycięzców w najważniejszych kategoriach, w tym konkursu "On Air". Nie zabrakło również odniesienia do filmów, których kadry powstały w Toruniu - m.in. takich obrazów jak "Rejs", "Prawo i pięść" czy "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Prezydent Torunia podziękował twórcom festiwalu i wręczył nagrody. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

Czytaj też: Andrzej Grabowski na Toffifest 2022: Szczere słowa o Toruniu i "Piosenkach o miłości"

Tofifest 2022: "Olga" wygrywa konkurs On Air

Jednym z najważniejszych rozstrzygnięć 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. był triumf szwajcarsko-francusko-ukraińskiego filmu "Olga" w reżyserii Eliego Grappe w konkursie On Air. Ten obraz opowiada o 15-letniej ukraińskiej gimnastyczce, która przygotowuje się do arcyważnych Mistrzostw Europy w chwili, gdy w Kijowie rozpoczynają się protesty. Dlaczego właśnie ten film przekonał jury?

- Wzbudził w nas największe emocje, poruszył nas mocno. Jego historia, dramaturgia, konstrukcja i muszę powiedzieć, że ten film najbardziej profesjonalnie zrealizowany. Odbiegał rzeczywiście jakością, precyzją wykonania i dbałością o szczegóły od innych - powiedział Marcin Bortkiewicz, członek jury konkursu On Air.

Tofifest 2022: Aleksandra Popławska, Filip Bajon, Maria Dębska Robert Więckiewicz i Tomasz Ziętek z nagrodami

Specjalne wyróżnienie jury otrzymał francuski film "Zdarzyło się" w reżyserii Audrey Diwan - opowieść o młodej studentce literatury, która staje przed dylematem związanym z niespodziewaną ciążą, wiedząc, że za aborcję grozi wydalenie ze studiów i kara więzienia.

W konkursie From Poland głosami publiczności nagrodzono film „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia, z wybitną rolą Katarzyny Figury. Na uroczystej gali Złote Anioły za Niepokorność Twórczą powędrowały w ręce Roberta Więckiewicza oraz Aleksandry Popławskiej. To aktorzy z bogatym dorobkiem artystycznym i wieloma wyrazistymi rolami.

Złotego Anioła za Całokształt Twórczości odebrał Filip Bajon, który gościł już wcześniej na festiwalu Tofifest. Kujawy i Pomorze. W 2018 roku jego film „Kamerdyner” otrzymał Złotego Anioła MFF Tofifest w konkursie From Poland. Złoty Anioł dla Obiecującej Europejskiej Aktorki powędrował w ręce Marii Dębskiej, znakomitej odtwórczyni roli Kaliny Jędrusik w filmie „Bo we mnie jest seks” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz. Flisaka - nagrodę dla twórców związanych z regionem kujawsko-pomorskim, której fundatorem jest Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski - otrzymał w tym roku Tomasz Ziętek, aktor filmowy i teatralny oraz muzyk-gitarzysta, urodzony w Inowrocławiu. Publiczność kojarzy go m.in. z filmów "Żużel", "Cicha noc" i "Kamienie na Szaniec".

Galę zwieńczył koncert Pauliny Przybysz "Music. The Superpower ’22", będący hołdem dla kina i artystów takich, jak: Radiohead, Billie Eilish, David Byrne czy Whitney Houston. Gościem specjalnym koncertu był Tomasz Ziętek.

Sonda
Jak często chodzisz do kina?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE