Toruń: Szczepienia na grypę 2021. Ruszyły zapisy! Kiedy akcja szczepień?

2021-09-27 10:49
Szczepionka
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Co to jest mRNA? Jak działają szczepionki mRNA? / Zdjęcie poglądowe

Od poniedziałku (27.09.2021) ruszyły w Toruniu zapisy seniorów na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Akcja szczepień zaplanowana jest 4 października. Do udziału w programie szczepień ochronnych przeciwko grypie, tak jak w latach ubiegłych, zaprasza lokalny samorząd oraz Miejska Przychodnia Specjalistyczna.

Toruń: Szczepienia na grypę 2021. Ruszyły zapisy! Kiedy akcja szczepień?

Akcja jest dedykowana mieszkańcom Torunia powyżej 65. roku życia. Mogą z niej skorzystać także osoby przebywające w toruńskich zakładach opieki długoterminowej oraz pensjonariusze domów pomocy społecznej. Zapisy rozpoczęły się w poniedziałek (27.09.2021). Rejestracja w tym roku odbędzie się wyłącznie telefonicznie. Do dyspozycji zainteresowanych osób są numery 504 188 053, 506 324 235 lub 530 977 005. Telefony będą odbierane od 9.00 do 14.00 od poniedziałku do piątku. Szczepienia odbędą się 4 października w Centrum Handlowym Toruń Plaza. Podczas czwartkowego Forum Flu&COVID-19 lekarze, pielęgniarki i farmaceuci akcentowali niebezpieczeństwo wystąpienia grypy i COVID-19 jednocześnie, w okresie gdy zachorowalność na obie te choroby wzrasta.

Czytaj też: Koronawirus Kujawsko-Pomorskie: Ile zakażeń dzisiaj (27 września)? [RAPORT KORONAWIRUS 27.09.2021]

- Apelujemy o szczególną mobilizację do szczepień przeciw grypie, ale także przeciw COVID-19. Są to dwie poważne choroby infekcyjne, których częstość występowania zwiększa się w sezonie jesienno-zimowym. Obie stanowią poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa, w szczególności dla osób z grup ryzyka. Koinfekcja może wiązać się z ryzykiem bardzo ciężkiego przebiegu zakażenia lub śmierci. Szczepienia ochronne mogą w przypadku obu chorób ograniczać częstotliwość zakażeń, jak i ciężkość ich przebiegu -  napisali eksperci w oświadczeniu.

Rok temu szczepienie przeciw grypie przyjęło 6 proc. polskiej populacji. To skok o 43 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ale zdaniem ekspertów nie oznacza to, że społeczeństwo ma większą odporność, bo 6 proc. to nieistotna statystycznie wartość.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Zaszczepisz się przeciwko grypie?
Sezon grypowy - co trzeba wiedzieć o grypie i szczepionce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE