Toruńska Fundacja Rozwoju Wszystko Jest Możliwe niesie pomoc i organizuje piękne wydarzenia

i

Autor: materiały prasowe Fundacji Rozwoju "Wszystko Jest Możliwe" Toruńska Fundacja Rozwoju "Wszystko Jest Możliwe" niesie pomoc i organizuje piękne wydarzenia

Brawo dla nich!

Tutaj możesz znaleźć wsparcie. Fundacja z Torunia pokazuje, że wszystko jest możliwe

2024-04-19 6:26

Toruń. Od 6 lat w naszym mieście działa Fundacja Rozwoju „Wszystko Jest Możliwe”. Dzieki niej pomoc mogą uzyskać osoby wykluczone społecznie, dzieci i młodzież rodzin dysfunkcyjnych i również ci, którzy toczą trudną walkę z nałogiem. O działalności fundacji opowiedzieli nam prezes Dariusz Kaproń i członkini zarządu Ilona Rogaczewska.

Gdzie w Toruniu dać się, jeśli potrzebujemy pomocy? Na pewno warto wspomnieć o Fundacji Rozwoju „Wszystko Jest Możliwe”, która została założona 13 stycznia 2016 roku. Niebawem minie sześć lat od początku działalności, a wszystko wzięło się z chęci podzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. - W głowie i sercu kilkoro przyjaciół zrodziło się przeogromne pragnienie pracy na rzec naszego społeczeństwa w gminie. Dostrzegaliśmy wiele niezaspokojonych potrzeb, na co dzień nieśliśmy pomoc personalnie tym, którzy jej potrzebowali. By móc działać lokalnie z większym rozmachem, postanowiłem założyć fundację społeczną, całkowicie charytatywną, aby móc działać społecznie na większą skalę. Spotkało się to z bardzo dobrym, pozytywnym odzewem w społeczności Torunia i okolic. Choć współpracujemy z ludźmi aktywnymi społecznie, także w polityce, już od samego początku postanowiłem, że nasza fundacja będzie apolityczna - opowiada nam Dariusz Kaproń, prezes fundacji.

Przeczytaj też: Ciepło dla potrzebujących torunian. Cztery organizacje otrzymały spore pieniądze

Toruń. Fundacja Rozwoju „Wszystko Jest Możliwe”. Czym się zajmuje?

Toruńska fundacja nie ogranicza się tylko do pomagania osobom w konkretnym wieku. Przez lata jej działalność znacząco ewoluowała, o czym z dumą mówią jej przedstawiciele. - Realizujemy projekty, w tym te długofalowe. - Na samym początku, przez niecałe 2 lata fundacja nasza pracowała z dziećmi, organizując im czas wolny, pozalekcyjny w postaci kreatywnego i dynamicznego klubu dla dzieci o nazwie Kidz Klub - wspomina Dariusz Kaproń. - Obecnie pracujemy nad uruchomieniem jego drugiej edycji na terenie toruńskiej starówki - dodaje.

- Drugim naszym projektem, który realizujemy co roku jest Kurs Alpha, przeznaczony dla osób poszukujących nowej jakości i sensu życia, oczekujących od niego więcej niż przeciętnie. Taki kurs przy wykładzie, rozmowie i dobrym jedzeniu, trwa 3 miesiące, jest połączony z wyjazdem weekendowym i jak i inne nasze działania jest bezpłatny dla jego uczestników. Oferujemy jedno darmowe spotkanie w tygodniu - wyjaśnia prezes fundacji.

- Trzecim, chyba najtrudniejszym projektem, który rozrósł się do naprawdę sporych rozmiarów, angażujący wiele osób jest Coffee House, umiejscowiony przy ul. Waryńskiego 19. W tym miejscu znajduje się punkt, w którym niesiemy pomoc osobom uzależnionym od środków psychoaktywnych oraz bezdomnym. Spotkania odbywają się raz w tygodniu przez cały rok. Odbywają się w piątki o godz. 18 i przychodzi rotacyjnie kilkanaście osób. Zawsze mamy na nich posiłek, są pełne nadziei, motywacji, edukacji i przyjacielskiej empatii. Warunkiem podstawowym jest uczestnictwo na trzeźwo choć pierwszy raz można przyjść wyjątkowo „pod wpływem” - tłumaczy prezes Dariusz Kaproń.

Prezes Fundacji zaznacza, że są to spotkania motywujące do zmiany, budujące relacje z ludźmi i dające wiele rodzajów wsparcia. Jakie konkretnie? Są to m.in. grupy wzmacniające dla narkomanów i alkoholików. Wykonywane są też zdjęcia do dowodów tożsamości osobom bezdomnym. Mogą oni też liczyć na ciepłe posiłki. 

- Przy punkcie prowadzona jest również Jadłodzielnia. Ratujemy ludzi wykluczonych społecznie, udzielając pierwszej pomocy psychologicznej, emocjonalnej, duchowej. Wydajemy ubrania, strzyżemy, opatrujemy, pomagamy wyjść z „bagna” wykluczenia społecznego, następnie kierujemy ich do ośrodków specjalistycznych, na przykład do ośrodków terapii uzależnień czy schronisk. Miło jest później rozmawiać z tymi, którzy odbyli terapię i ich życie się zmieniło. Są to już zupełnie inni ludzie - podkreśla prezes Kaproń. Zdjęcia, ukazujące działalność fundacji znajdziecie w naszej galerii. Pod nią dalszy ciąg materiału.

Toruńska fundacja organizuje Wigilię dla bezdomnych. Wsparcia nie brakuje

Każdy rok pracy wieńczony jest Wigilią dla osób znajdujących się w kryzysie bezdomności. Prezes Kaproń podkreślił, że w jej organizację organizuje się lokalna społeczność Torunia. Są to biznesmani, społecznicy, ludzie dobrego serca. - Okazuje się, że jest ich bardzo wiele. Przekazują pieniądze, ubrania, potrawy na ten cel. W tym roku rozdaliśmy około 60 paczek a bezdomnych uczestników było dużo więcej - mówi z radością.

- W naszej fundacji osoby karane mogą „odpracowywać” godziny społeczne. Także uczniowie szkół dla dorosłych mogą odbywać praktykę jako wolontariusze i stawiać pierwsze kroki, zapoznając się z bliska z problemem uzależnień. Współpracujemy ze służbami miejskimi, ośrodkami, hostelami, schroniskami, organizacjami i innymi podmiotami. Od trzech lat, nasza fundacja jest organizacją pożytku publicznego i utrzymuje się - oprócz darowizn społecznych -  z pozyskiwania 1% podatku. Zapraszamy do wsparcia naszych szlachetnych inicjatyw. Nr KRS: 0000596503 - zachęca prezes fundacji "Wszystko Jest Możliwe".

Fundacja z Torunia rozwija się z każdym miesiącem. Co szykuje na rok 2022?

Z radością informujemy, że w styczniu 2022 roku, nasza fundacja uruchomi nowy projekt, ulokowany również przy ul. Waryńskiego 19 w Toruniu. Będzie to Specjalistyczny Punkt Konsultacyjny Dla osób Uzależnionych i Bezdomnych. Trwają przygotowania. Pomoc drugiemu człowiekowi, uwolnienie go od balastów nieudanego przeszłego życia i podniesienie go na wyższy poziom funkcjonowania, jest dla nas absolutnym priorytetem. Tak jest misja i takie wartości naszej fundacji. Czyniąc dobro, rozpowszechnianie zasady etyki chrześcijańskiej w społeczeństwie - informuje nas prezes Kaproń.

Uczą ich szacunku i empatii. Dzieci z Torunia zrobiły im piękny prezent

Członkini zarządu toruńskiej fundacji Ilona Rogaczewska z dumą opowiada o jednej z inicjatyw, w której brał udział jej synek. - Działalność fundacji, szczególnie Coffee House wpływa nie tylko na otoczenie, ale również na najbliższych. W tym roku klasa mojego syna wykonała kartki świąteczne z życzeniami do paczek wigilijnych. Przygotowując karki, dzieci mogły poznać i lepiej zrozumieć problem bezdomności czy wykluczenia społecznego. To niesamowita nauka empatii i szacunku dla drugiego człowieka niezależnie od okoliczności - cieszy się Ilona Rogaczewska.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o działalności Fundacji Rozwoju „Wszystko Jest Możliwe”, koniecznie zajrzyjcie na jej profil na Facebooku.

Kartki świąteczne

i

Autor: Fundacja Rozwoju „Wszystko Jest Możliwe”, Kartki świąteczne z życzeniami do paczek wigilijnych. Od dzieci dla podopiecznych Fundacji Rozwoju „Wszystko Jest Możliwe”
Sonda
Czy zdarza wam się pomagać osobom bezdomnym?
Tak zmieniał się Toruń przez ostatnich 37 lat!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki