Ze starówki w Toruniu zniknął jeden z symboli! Co się stało z Filusiem?

2019-11-08 15:34 Magdalena Witt-Ratowska
Ze starówki w Toruniu zniknął jeden z symboli! Co się stało z Filusiem?
Autor: Konrad Marzec Ze starówki w Toruniu zniknął jeden z symboli! Co się stało z Filusiem?

Mały, niepozorny, ale bardzo popularny i cieszący się ogromną sympatią dzieci pies Filuś zniknął z Rynku Staromiejskiego w Toruniu. Dlaczego tak się stało? Jak się okazuje - nie ma szczególnych powodów do niepokoju.

Uspokajamy - na szczęście niedługo Filuś powróci. Czeka go teraz odpoczynek i psie SPA. Figurka będzie odnowiona i odświeżona. Nie pierwszy raz zresztą. Wcześniej już wielokrotnie naprawiano ułamaną rączkę parasola czy melonik. I rzadko kiedy były to celowe zniszczenia, prędzej "zmęczenie materiału" przez zagłaskanie.

Towarzysz Profesora Filutka, wiernie czekający na swojego pana u zbiegu ulicy Chełmińskiej i Rynku Staromiejskiego, jest bardzo chętnie przytulany i fotografowany przez turystów i mieszkańców Torunia. Pogłaskanie psiaka po uchu przynosi podobno szczęście, dotknięcie ogonka - miłość, natomiast wszyscy, którzy liczą na powodzenie podczas egzaminów - powinni dotknąć melonika.

Filuś doczekał się swojego święta. 1 kwietnia, w dniu imienin jego twórcy Zbigniewa Lengrena, wokół psa gromadzą się toruńskie przedszkolaki.

Pies Filuś zniknął z Rynku Staromiejskiego! To jeden z symboli starówki

Rzeźba Filusia z parasolem i kapeluszem Profesora Filutka została odsłonięta w 2005 roku. Nawiązuje do rysunków i komiksów Zbigniewa Lengrena, publikowanych przez kilkadziesiąt lat na łamach "Przekroju".

Warto przypomnieć, że Lengren spędził dzieciństwo w Toruniu, mieszkał z rodziną u zbiegu ulic Piekary i Różanej, ukończył ówczesne Gimnazjum im.Mikołaja Kopernika. Po wojnie studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE