Ze starówki w Toruniu zniknął jeden z symboli! Co się stało z Filusiem?

2019-11-08 15:34 Magdalena Witt-Ratowska
Ze starówki w Toruniu zniknął jeden z symboli! Co się stało z Filusiem?
Autor: Konrad Marzec Ze starówki w Toruniu zniknął jeden z symboli! Co się stało z Filusiem?

Mały, niepozorny, ale bardzo popularny i cieszący się ogromną sympatią dzieci pies Filuś zniknął z Rynku Staromiejskiego w Toruniu. Dlaczego tak się stało? Jak się okazuje - nie ma szczególnych powodów do niepokoju.

Uspokajamy - na szczęście niedługo Filuś powróci. Czeka go teraz odpoczynek i psie SPA. Figurka będzie odnowiona i odświeżona. Nie pierwszy raz zresztą. Wcześniej już wielokrotnie naprawiano ułamaną rączkę parasola czy melonik. I rzadko kiedy były to celowe zniszczenia, prędzej "zmęczenie materiału" przez zagłaskanie.

Towarzysz Profesora Filutka, wiernie czekający na swojego pana u zbiegu ulicy Chełmińskiej i Rynku Staromiejskiego, jest bardzo chętnie przytulany i fotografowany przez turystów i mieszkańców Torunia. Pogłaskanie psiaka po uchu przynosi podobno szczęście, dotknięcie ogonka - miłość, natomiast wszyscy, którzy liczą na powodzenie podczas egzaminów - powinni dotknąć melonika.

Filuś doczekał się swojego święta. 1 kwietnia, w dniu imienin jego twórcy Zbigniewa Lengrena, wokół psa gromadzą się toruńskie przedszkolaki.

Pies Filuś zniknął z Rynku Staromiejskiego! To jeden z symboli starówki

Rzeźba Filusia z parasolem i kapeluszem Profesora Filutka została odsłonięta w 2005 roku. Nawiązuje do rysunków i komiksów Zbigniewa Lengrena, publikowanych przez kilkadziesiąt lat na łamach "Przekroju".

Warto przypomnieć, że Lengren spędził dzieciństwo w Toruniu, mieszkał z rodziną u zbiegu ulic Piekary i Różanej, ukończył ówczesne Gimnazjum im.Mikołaja Kopernika. Po wojnie studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.