Gdańsk: "Pójdźcie na wybory". Za wyższą frekwencję... darmowy wstęp do instytucji kultury!

2019-10-10 20:00 Dominika Bakura
WYBORY 2019
Autor: Grzegorz Kluczyński / ESKA INFO

- Podejmujemy wyzwanie! Idziemy na rekord - zapewnia Daniel Stenzel, rzecznik prasowy Aleksandry Dulkiewicz. Prezydenci polskich miast włączyli się w akcję na rzecz jak najwyższej frekwencji wyborczej. Jeśli w Gdańsku do urn pójdzie przynajmniej 3 na 4 mieszkańców, wstęp do wybranych instytucji kultury przez jeden weekend będzie całkowicie darmowy.

Rafał Trzaskowski, który w ostatni wtorek odwiedził Kielce, powiedział na konferencji prasowej, że "Akcja Demokracja" wyszła z inicjatywą "Idziemy na rekord". W ramach tego projektu polskie miasta będą starały się, by w nadchodzących wyborach parlamentarnych była jak najwyższa frekwencja.

Trzaskowski obiecał, że jeśli frekwencja wyborcza w Warszawie przebije tę z ubiegłorocznych wyborów samorządowych, która wyniosła blisko 67 procent, wybrane placówki kulturalne i sportowe w stolicy przez weekend będą dostępne za darmo. Gdańsk zdecydował się dołączyć do tej akcji. 

- Podjęliśmy rękawice rzuconą przez prezydenta Warszawy. W związku z tym mam nadzieję, że już w najbliższą niedzielę, wszyscy razem spotkamy się przy wyborczych urnach - mówi Daniel Stenzel. - W kolejny weekend mieszkańcy będą mogli za darmo odwiedzić gdańskie zoo czy Europejskie Centrum Solidarności - dodaje rzecznik gdańskiego urzędu.

- Podejmujemy wyzwanie – powiedział Radiu Eska Daniel Stenzel, rzecznik gdańskiego urzędu.

Mieszkańcom również bardzo podoba się taka forma nagrody. - Udział w wyborach to nasz obowiązek, ale niektórych faktycznie trzeba zachęcić - mówi jedna z gdańszczanek.

Jak zachęcić mieszkańców do głosowania? To sprawdziła reporterka Radia Eska.

Gdańsk to jedno z tych polskich miast, gdzie frekwencja zazwyczaj jest wyższa od średniej. W ostatnich wyborach parlamentarnych przekroczyła ona 60 procent.

Wybory 2019. Na kogo głosować będzie polska wieś? ZOBACZ WIDEO: