Gdańscy policjanci ostrzegają! Oszuści mają nową metodę. "Na pocztę głosową"

2021-12-06 9:05
Gdańscy policjanci ostrzegają! Oszuści mają nową metodę. Na pocztę głosową
Autor: Pixabay.com Gdańscy policjanci ostrzegają! Oszuści mają nową metodę. "Na pocztę głosową"

Przestępcy podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego i wysyłają wiadomość SMS z informacją o nagranej wiadomości głosowej. W wiadomości odczytamy, że aby ją odsłuchać, wystarczy kliknąć załączony link. Jak poinformował PAP Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, oszustwo "na pocztę głosową" jest stosunkowo nową metodą, dzięki której przestępcy mogą wyczyścić konto bankowe ofiary.

Kliknięcie w link przesłany w SMS-ie spowoduje ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, za pomocą którego przestępcy wyprowadzą pieniądze z naszego rachunku bankowego. Dodatkowo, mając do niego dostęp, mogą zaciągnąć kredyty. - Numer, z którego przychodzą wiadomości, należy najczęściej do osoby, która nie wie o tym, że posłużyli się nim przestępcy - tłumaczy Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Oszustwo "na pocztę głosową" dołączyło do wcześniej już stosowanych metod wyłudzenia gotówki po przesłaniu wiadomości na smartfona. Policja wylicza, że spotkała się już m.in. z oszustwami "na PGE", gdzie ofiara otrzymuje wiadomość SMS o treści "na dzień (data) zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł, https://……". Częste bywają też oszustwa metodą "na kryptowaluty". W tym przypadku przestępcy oferują pośrednictwo w inwestycjach.

Sonda
Czy kiedykolwiek padłeś/aś ofiarą oszustwa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE