Gdańsk: Policjanci będą jeździli autami... mafii narkotykowej!

2021-09-16 7:45
CBŚP
Autor: CBŚP CBŚP - Zdjęcie ilustracyjne

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Gdańska otrzymali od pomorskiej Prokuratury Krajowej dwa samochody. To sprzęt, który oskarżyciel publiczny odebrał w ostatnim czasie mafii narkotykowej. Na podstawie tzw. "ustawy covidowej" przekazał je policji, zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.

Samochody, które trafiły do Centralnego Biura Śledczego Policji, zostały zabezpieczone przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Postępowanie, w toku którego oskarżyciel przejął ten sprzęt, dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i handlem narkotykami. - Wśród przekazanych przedmiotów jest samochód marki BMW oraz inny samochód osobowy. Przedmioty zostały przekazane Zarządowi w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem - podał Dział Prasowy PK. Prokuratura Krajowa przekazała również, że gang narkotykowy dokonywał przemytu m.in. haszyszu z Hiszpanii do krajów skandynawskich, gdzie były rozprowadzane nielegalne środki. Grupa przemyciła w sumie około 4,5 tony tego narkotyku.

Dział prasowy PK wyjaśnił, że przekazanie zabezpieczonego od przestępców sprzętu było możliwe dzięki wprowadzonej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowy przepis stanowi, że można przekazać przedmioty zajęte w trakcie postępowania karnego instytucjom walczącym z epidemią.

Sonda
Jak oceniasz pracę policji w Polsce?

- Niszczenie lub przechowywanie zajętych przedmiotów pochodzących z przestępstwa, w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Jednocześnie pozostawienie tychże środków w depozycie również nie znajduje uzasadnienia wobec charakteru zagrożenia epidemicznego - stanowią przepisy.

Praca psów policyjnych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE