Gdańsk: Runął fragment willi przy ulicy Orzeszkowej. Konserwator zabytków zabrał głos

2021-10-21 13:10
Gdańsk: Runął fragment willi przy ulicy Orzeszkowej. Konserwator zabytków zabrał głos
Autor: Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Facebook Gdańsk: Runął fragment willi przy ulicy Orzeszkowej. Konserwator zabytków zabrał głos

Runął fragment zabytkowego budynku przy ulicy Orzeszkowej w Gdańsku Aniołkach. Do zdarzenia doszło w środę, 20 października 2021 roku. Willa z 1922 roku jest w katastrofalnym stanie. Drogowcy awaryjnie zamknęli odcinek ulicy. Zawalenie fragmentu budynku skomentował Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Obiekt w ciągu kilku ostatnich lat otrzymywał z różnych instytucji dotacje na prace zabezpieczające - wyjaśniono we wpisie na facebookowej stronie PWKZ.

Willa przy ulicy Orzeszkowej w Gdańsku wygląda jak po silnym trzęsieniu ziemi. Skalę zniszczeń po zawaleniu się fragmentu budynku widać na załączonym wyżej zdjęciu, które udostępnił w mediach społecznościowych Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Niestety, obiekt wybudowany w 1922 roku jest w opłakanym stanie. Jak się okazuje, prace zabezpieczające willę przy ulicy Orzeszkowej w Gdańsku miały być finansowane przez lata. - Oględziny zabytku przeprowadzimy niezwłocznie, lecz po świcie. Właścicielem willi jest osoba prywatna. Obiekt w ciągu kilku ostatnich lat otrzymywał z różnych instytucji dotacje na prace zabezpieczające. PWKZ będzie dokładnie wyjaśniał, dlaczego doszło do katastrofy - czytamy we wczorajszym wpisie na profilu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku. Jak podał dziś przed południem portal Radia Gdańsk, w miejscu zawalenia się części zabytkowej willi przy ulicy Orzeszkowej w Gdańsku Aniołkach trwają oględziny.

Prace wokół willi, które powodują również na niemałe utrudnienia w ruchu, mogą potrwać do piątku lub soboty.

Rekordy budowlane

Pytanie 1 z 10
Najwyższy budynek w Europie? Nie mylić z najwyższym budynkiem w UE, którym jest warszawski Varso Tower (310 m). Chodzi o Lakhta Center (Łachta Centr) w Peteresburgu (Rosja), czyli siedzibę Gazpromu. Jak wysoki jest wieżowiec Lakhta Center?
Wieżowiec Lakhta Center
Sedno Sprawy - Waldemar Kraska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE