Obce gatunki babki coraz liczniej występują w Bałtyku

i

Autor: Fot. hel.ug.edu.pl Obce gatunki babki coraz liczniej występują w Bałtyku

Inwazja agresywnej ryby w Bałtyku. Babka zagraża rodzimym gatunkom ryb. "Jest bardzo drapieżna"

2016-10-07 14:40

Ostatnio w środowisku ekologów zapanowało niemałe poruszenie. Wszystko za sprawą babki czarnopyskiej, która coraz liczniej występuje w Bałtyku. Ryba o charakterystycznym wyglądzie - wytrzeszczonych oczach i szerokim pysku, może mieć negatywne oddziaływanie na rybołówstwo i cały ekosystem Bałtyku. 

Jak podaje Instytut Rybołówstwa im. Johanna Heinricha von Thünen (TI) w Rostoku, ten inwazyjny gatunek obcy w wodach Bałtyku, rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko i już teraz staje się realnym zagrożeniem dla rodzimych gatunków ryb. Badania naukowców wykazały, że babka przejmuje żerowiska fląder. Wyjada też ikrę i larwy m.in. śledzia.

Babka bycza - inwazyjny obcy gatunek w Bałtyku

i

Autor: Fot. hel.ug.edu.pl Babka bycza - inwazyjny obcy gatunek w Bałtyku

Dodatkowo babka czarnopyska jest wyjątkowo odporna na ekstremalne warunki pogodowe. Naturalnym środowiskiem ryby jest akwen morza Kaspijskiego i Azowskiego. Naukowcy przypuszczają, że ryba przywędrowała do Bałtyku wraz z balastem wodnym statków. Obecność tego gatunku ryby po raz pierwszy w wodach Zatoki Gdańskiej zaobserwowano w 1990 roku. 

Inwazyjne i drapieżne 

Jak informuje nas Michał Bała ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, w Bałtyku występuje więcej gatunków inwazyjnej babki.

- U naszych wybrzeży występuje jeszcze babka bycza, rurkonosa i łysa. Każdy nowy gatunek, który pojawia się w Bałtyku zmienia obieg energii i materii w ekosystemie. Obce ryby mogą być też nosicielami nowych pasożytów bądź chorób. W przypadku babkowatych mamy do czynienia z rybami wysoce agresywnymi, drapieżnymi i konkurującymi z rodzimymi gatunkami - tłumaczy Bała. 

W Bałtyku żyje obecnie ok. 100 obcych gatunków - powodem ich pojawienia się w morzu są przede wszystkim zmiany klimatyczne i transport. 

Zobacz też: Tajemnicze zjawisko na Bałtyku. Na radarach synoptycznych pojawiły się dziwne "ósemki". O co tu chodzi? Zaskakująca przyczyna

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki