Gdańsk: Melony, banany i świeże ryby... Wszystko zupełnie za darmo! [ZDJĘCIA]

2019-02-05 13:55

Jogurty, ryby i świeże owoce trafią do potrzebujących. Trójmiejski Bank Żywności otworzył w Gdańsku swój pierwszy sklep. Punkt mieści się przy ulicy Wolności 52, a znajdujące się w nim produkty są całkowicie darmowe.

Dwa razy w tygodniu na ulicę Lotników w Gdyni przyjeżdża samochód wypełniony świeżą żywnością o krótkim terminie ważności. Są to najczęściej nabiał, wędliny, mięso owoce, warzywa czy produkty sypkie. Od roku z oferty sklepu społecznego korzysta regularnie blisko 90 rodzin. Teraz darmowe produkty pojawią się także w Gdańsku. Zdjęcia nowo otwartego sklepu znajdziesz w galerii u góry artykułu.

- Sklep funkcjonuje w poniedziałki, środy i piątki. Osoba otrzymuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku bon o wartości 200 punktów. U nas natomiast każda żywność ma swoją kategorie i swoje punkty. I na podstawie takiego bonu jesteśmy w stanie zrobić zakupy. Dobry obiad dla rodziny to zazwyczaj około 20 punktów - mówi Michał Chabel, prezes Banku Żywności w Trójmieście.

Znajdujące się na półkach produkty przekazywane są przez sklepy wielkopowierzchniowe. - Pomóc mogą nam także mniejsze sklepy osiedlowe. Można się zgłosić do naszego biura, wykazać chęć pomocy, a my ze swojej strony przyjedziemy po taką żywność. Musi to być żywność zapakowana, z terminem przydatności - dodaje Michał Chabel. Posłuchaj szczegółów:


Dla wielu rodzin taki sklep to tylko pierwszy krok w wychodzeniu z trudnej sytuacji. Ma stanowić formę wsparcia, jednak nie może prowadzić do uzależnienia od pomocy. Stąd m.in. wprowadzenie limitów co do ilości towarów, które można otrzymać - 2,5 kilograma na osobę.

Zobacz także: Mieszkańcy wspierają ECS. Już prawie 6 milionów złotych na pomoc instytucji!

ZOBACZ WIDEO: