Trzecia fala pandemii rozpędza się! Minister zdrowia: "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji"

2021-03-03 16:05 Martyna Łukaszewska

W środę (3 marca) w Gdańsku odbyło się spotkanie z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha oraz prezes PZU Zdrowie prof. Anny Janiczek. Tematem głównym był duży wzrost zachorowań i tzw. "Pulsocare", czyli medyczny program wsparcia pacjentów z COVID-19. Minister Niedzielski mówił również o trzeciej fali epidemii.

W siedzibie Contact Centre PZU Zdrowie w Gdańsku odbyła się konferencja z udziałem szefa resortu zdrowia. Minister Adam Niedzielski mówił głównie o programie "Pulsocare", który został zrealizowany z pomocą PZU. Dzięki niemu pacjenci mający dodatni wynik testu na koronawirusa bądź też jego podejrzenie, mogą samodzielnie sprawdzać pomiar saturacji, tętna, temperatury a nawet liczbę oddechów.

- Głównym powodem poważnych przypadków oraz zgonów na COVID-19 jest zbyt późne trafianie pod opiekę szpitalną. Użycie pulsoksymetru to gwarancja, że nie przegapimy ostatniego momentu na pomoc. O pulsoksymetr mogą ubiegać się osoby powyżej 50. roku życia, z pozytywnym wynikiem testu, a także młodsi zakażeni po konsultacji z lekarzem lub za pośrednictwem platformy internetowej pacjent.gov.pl - mówił podczas wizyty w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co z trzecią falą pandemii? 

Minister Adam Niedzielski, nie ukrywa, że w porównaniu do poprzedniego tygodnia wystąpił gigantyczny wzrost zachorowań na Covid-19. Dziś zanotowano aż 15 698 tysięcy zakażeń! Trzecia fala pandemii rozpędza się w bardzo szybkim tempie. Rząd przekaże woj. pomorskiemu 10 mln maseczek, czyli po 4 maseczki na jednego mieszkańca. Na tą chwilę rząd nie planuje wprowadzić nowych obostrzeń dla województwa pomorskiego, tak jak w przypadku woj. warmińsko-mazurskiego. 

Żadna decyzja w tym zakresie nie została podjęta. Chciałbym przeciąć spekulacje. Dziś woj. pomorskie przekroczyło barierę 40 zakażeń na 100 tys. mieszkańców i zbliża się do poziomu notowanego wcześniej w woj. warmińsko-mazurskim. Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że w ramach wprowadzania polityki obostrzeń rząd stosuje większą tolerancję na ryzyko z powodu tego, że część osób jest już z przeciwciałami oraz prowadzonej akcji szczepień - mówił minister Niedzielski. 

Czy będziemy się szczepić chińską szczepionką? 

Minister zdrowia zaprzeczył temu, by rząd zakupił tzw. chińską szczepionkę przeciw Covid-19. Minister Niedzielski podkreśla, że bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze. Na tą chwilę, szczepionka pochodząca z Chin nie ma certyfikacji w Europie i nie ma żadnych konkretnych informacji na jej temat. Szef resortu zdrowia, dodał również, że po zaszczepieniu grupy lekarskiej, widać znacznie mniej zachorowań w grupie medycznej na Covid-19. Na razie nie ma informacji jak szczepionka sprawdza się w grupie seniorskiej. 

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE