Od piątku (1 grudnia) w Kunszcie Wodnym, siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11, wyłożona została księga kondolencyjna poświęcona pamięci Pawła Huelle, gdańskiego pisarza, poety i uczestnika rewolucji Solidarności. Tego dnia o godz. 9.45 pierwsze wpisy kondolencyjne złożą: Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska.
Księga kondolencyjna wyłożona będzie w godzinach pracy IKM-u:
- od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-20.00,
- sobotę i niedzielę w godz. 10.00-16.00.
Uroczystości pogrzebowe gdańskiego pisarza
Uroczystości pogrzebowe Pawła Huelle zaplanowano na czwartek (7 grudnia). Rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w kościele św. Jana w Gdańsku. Następnie przeniosą się na cmentarz Srebrzysko we Wrzeszczu, gdzie od godz. 12.30 będzie można pożegnać zmarłego w nowej kaplicy. Kondukt żałobny wyruszy z kaplicy o godz. 13.00.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na wieść o śmierci Pawła Huelle umieściła na swoim Facebooku żałobny wpis. Przypomniała, że zmarły był od urodzenia związany z Gdańskiem, tutaj miał wiernych przyjaciół i tutaj tworzył. We wpisie znalazły się też podziękowania dla Pawła Huelle:
„Dziękujemy za każdą powieść, opowiadanie, wiersz, utwór sceniczny. Dziękujemy za „Weisera Dawidka”, „Mercedesa Benza. Z listów do Hrabala”, „Śpiewaj ogrody” i wszystkie zbiory opowiadań. Dziękujemy za Twoją opozycyjną działalność w PRL i za kształcenie studentów.”
Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że Paweł Huelle sam mówił o nigdy niewydanej powieści z czasów stanu wojennego, którą trzymał w papierach.
Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku, o którym mówił, że jest jego „małą ojczyzną”. Tutaj mieszkał i tworzył. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim (1980). W czasie Sierpnia 1980 roku był współtwórcą „poczty rowerowej”, wspierającej strajkujących w Stoczni Gdańskiej - między innymi w kolportażu „bibuły”. Z Andrzejem Zarębskim współtworzył apel środowiska studenckiego w sprawie liberalizacji życia naukowego i studiów.
Był także współinicjatorem powstania i członkiem Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich UG. Podczas tzw. karnawału Solidarności pracował jako dziennikarz w Biurze Informacji Prasowej Solidarności. Huelle zadebiutował w listopadzie 1987 roku, wydając „Weisera Dawidka”, którego akcja dzieje się w okolicy istniejącego w latach 1913-2013 w Gdańsku Wiaduktu Weisera (zwanego także Mostem Weisera). Stanowiąca literacki dialog z Günterem Grassem powieść uważana jest za najważniejszy debiut lat 80., a przez krytyków określona została jako „arcydzieło literatury”. Pawłowi Huellemu tytuł ten przyniósł rozgłos w kraju i zagranicą, a sama książka wielokrotnie doczekała się odniesień w literaturze, teatrze czy filmie.
W 2001 roku została zekranizowana - film wyreżyserował Wojciech Marczewski, a w bohaterów wcielili się m.in. Marek Kondrat, Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz, Marian Opania i Janusz Gajos.
Polecany artykuł:
Nagrody i odznaczenia gdańskiego pisarza
Za swoje liczne dokonania otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, Nagrodę Miasta Gdańska „Splendor Gedanensis”, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (za „Weisera Dawidka”) i Paszport „Polityki” (za książkę „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”).
Został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Medalem św. Wojciecha - za „całokształt znakomitej twórczości pisarskiej, identyfikowanej w świecie z Gdańskiem, stanowiącej najlepszą promocję wizerunku miasta”. Otrzymał również wszystkie odznaczenia w dziedzinie kultury, które przyznaje Marszałek Województwa Pomorskiego.
W 2021 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Literacką za całokształt pracy literackiej. Zasiadał, obok Andy Rottenberg i Olgi Tokarczuk, w jury Europejskiego Poety Wolności - międzynarodowej nagrody literackiej honorującej poetów i ich tłumaczy.
Był mężem malarki Idy Łotockiej-Huelle. Wcześniej jego żoną była Anna Huelle, z którą doczekał się syna Juliusza (to jemu zadedykował „Weisera Dawidka”). O śmierci Pawła Huellego poinformowano w poniedziałek (27 listopada). Miał 66 lat.
Shane MacGowan nie żyje