Akcja strażaków na 37 piętrze wieżowca w Warszawie

i

Autor: Państwowa Straż Pożarna/FACEBOOK Akcja strażaków na 37 piętrze wieżowca w Warszawie

Wielka akcja strażaków na 37 piętrze wieżowca. Na miejscu wszystkie dostępne siły [ZDJĘCIA]

2021-07-05 14:02

Warszawscy strażacy pod koniec maja otrzymali w prezencie od właścicieli stołecznych wieżowców unikatowe pompy do gaszenia pożarów na wysokości powyżej 120 metrów. Nowoczesny sprzęt trafił do remiz przy ul. Polnej i Chłodnej, tak by był jak najbliżej najwyższych budynków w stolicy. W weekend strażacy mieli okazję po raz pierwszy użyć pomp. Musieli utworzyć linię gaśniczą na wysokości 140 metrów.

W niedzielę rano, 4 lipca, na terenie budowy wieżowca SkySawa przy ul. Świętokrzyskiej zaroiło się od wozów Państwowej Straży Pożarnej. Wszystkie dostępne siły i środki zostały skierowane na miejsce. Strażacy postanowili zorganizować testy swoich nowych pomp. Robili wszystko dokładnie tak, jakby rzeczywiście w budynku wybuchł pożar.

- Test się udał i wszystko działa – powiedział rzecznik prasowy mazowieckiej straży pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Dodał, że jest to jedyne w Polsce oraz jedne z najnowocześniejszych w Europie urządzeń do prowadzenia działań gaśniczych na budynkach wysokościowych – nawet powyżej 200 metrów.

- Będzie to dobry sprzęt do wykorzystywania w aglomeracji warszawskiej oraz na terenie kraju. Od dzisiaj sprzęt został włączony do działań i będzie do wykorzystywania na ćwiczeniach i w pożarach wysokich budynków – podkreślił rzecznik.

Przeczytaj: Nie żyją dwie rodziny. Wiemy, co ustalili śledczy w sprawie wypadku w Elżbietowie [ZDJĘCIA]

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej.

Strażacy z Warszawy mają nowy sprzęt

Nowy sprzęt ma umożliwić strażakom dotarcie do ognia w czasie poniżej 25 minut od rozpoczęcia akcji gaśniczej. Do tej pory budowanie stanowisk gaśniczych na wysokości było dla strażaków niezwykle trudne technicznie i zajmowało w warunkach pożaru około trzy godziny.

Sprawdź: Jacek brutalnie zabił się z miłości na oczach matki. Umierał leżąc z nią w łóżku

Pompa, której działanie zostało w niedzielę sprawdzone na budowie SkySawa ma ciśnienie robocze 40-60 bar i umożliwia podawanie wody na wysokość ponad 200 metrów, a maksymalnie nawet 400 metrów. Urządzenie jest w stanie podawać do 220 litrów wody na minutę. Na miejsce pożaru jest przewożone na przyczepie transportowej.

Prace nad założeniami systemu – z uwzględnieniem odpowiednich parametrów technicznych pomp do wody, wytrzymałych węży pożarniczych oraz niezbędnego sprzętu do prowadzenia działań na wysokości sprzętu alpinistycznego – strażacy podjęli w wyniku doświadczeń z pożarami na budowie m.in. budynku Q22 w 2016 roku oraz The Warsaw Hub w 2019 roku. Właściciel tych budynków, firma Ghelamco, postanowiła sfinansować projekt i kupić niezbędny sprzęt.

Na terenie Warszawy znajduje się około 220 budynków wysokich do 55 metrów i około 60 budynków wysokościowych mających powyżej 55 metrów.

Właściciele wieżowców ratują strażaków. Przekazali sprzęt wart ćwierć miliona