Tunel pod Ursynowem gotowy. Otwarcie opóźnione

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Tunel pod Ursynowem gotowy. Otwarcie opóźnione

Tunel na Południowej Obwodnicy Miasta. Wiemy, kiedy otwarcie POW na Ursynowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-07-01 19:11

Jasny, szeroki, nowoczesny, naszpikowany systemami bezpieczeństwa i co najważniejsze... gotowy! Tunel pod Ursynowem, który odwiedzili w czwartek dziennikarze "Super Expressu" wygląda na ukończony. Można byłoby przypuszczać, że za kilka dni drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad puszczą nim ruch. Nic bardziej mylnego. Urzędnicy walczą z potężną biurokracją, przez którą otwarcie tunelu opóźni się o minimum trzy miesiące.

Tunel pod Ursynowem jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przez kierowców inwestycji. Wielokrotnie łapał opóźnienia z różnych powodów. Wykonawcy borykali się z pandemicznymi brakami wśród robotników i warunkami atmosferycznymi. W końcu wszystko miało być gotowe pod koniec czerwca. Drogowcy zaprosili dziennikarzy „SE” na budowę. W czwartek, 1 lipca, tunel wyglądał na ukończony. Robotnicy wykonywali ostatnie prace kosmetyczne. Zmywali piach z betonowych poboczy, montowali ostatnie systemy i oznaczenia, czy kalibrowali różne urządzenia. Na jezdni namalowane są już pasy, działa też nowoczesne oświetlenie stałe i awaryjne. Można powiedzieć, że wszystko jest gotowe i w ciągu kilku dni będzie można wpuścić auta do tunelu. Niestety dyrekcja GDDKiA szybko ostudziła emocje dziennikarzy.

- Trwają testy i odbiory. Przygotowujemy niezbędną dokumentację do złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Pozytywne wyniki wszystkich odbiorów pozwolą oddać tunel do ruchu – powiedział Tomasz Żuchowski, Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad. Kiedy więc możemy się spodziewać zrealizowania dyrektorskiej zapowiedzi? - To skomplikowany obiekt oraz pierwszy, takiej długości tunel drogowy realizowany w ciągu drogi ekspresowej. Chcielibyśmy go otworzyć we wrześniu, jednak nie mogę tego obiecać – dodał dyrektor.

Zobacz także: Budowa POW. Tunel pod Ursynowem prawie gotowy! Kiedy otwarcie? Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA]

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią zdjęć.

W tunelu pod Ursynowem znajduje się aż 13 różnych systemów bezpieczeństwa. Jest system podstawowego i awaryjnego zasilania, oświetlenie podstawowe, awaryjne i ewakuacyjne.

W układzie wentylacji znalazł się system pomiaru stężenia tlenku węgla i tlenku azotu. Automatycznie będzie kontrolowana też widoczność w tunelu, a czujniki będą mogły wykryć i zasygnalizować pożar. Obiekt wyposażony jest w system punktów alarmowych, komunikacji radiowej służb ratowniczych i porządkowych.

Przeczytaj: Wakacyjny koszmar kierowców się ziścił. Trasa Siekierkowska jest zwężona. Poważne utrudnienia

W specjalnych wnękach stanęły hydranty przeciwpożarowe i węże gaśnicze. Tunel ma odwodnienie, kanalizację deszczową, przeciwpożarową i drenażową. Wzdłuż ścian są chodniki, które w razie potrzeby będą ciągami ewakuacyjnymi. Co 250 metrów ulokowano też przejścia pomiędzy dwiema nawami, a informację o odległości do tych przejść znajdziemy na tablicach oświetlenia awaryjnego.

Budowa tunelu jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Koszt budowy tunelu to ponad miliard złotych. Cała inwestycja, wraz z wykupem gruntów pochłonęła 1 miliard, 600 milionów złotych.

Przejechaliśmy gotowym tunelem POW. Otwarcie opóźnione!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE