Amerykański generał z powstańcami warszawskimi. Nowy projekt Muzeum Powstania i ambasady USA

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Amerykański generał w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wspólny wielki projekt promowania bohaterów Polski i USA

2022-09-18 20:21

Liberty Road – to zainaugurowana w niedzielę 18 września 2022 w Muzeum Powstania Warszawskiego polsko-amerykańska inicjatywa, która ma na celu przypomnienie historii wspólnego poświęcenia Polski i USA w walce o wolność obu narodów. Sieć rozproszonych po świecie instytucji ma opowiadać o polskich i amerykańskich bohaterach.

Organizatorami „Liberty Road”Muzeum Powstania Warszawskiego i Ambasada USA w Polsce. O projekcie opowiedziano w niedzielę - 18 września 2022 , w 78. rocznicę operacji "Frantic7", podczas której amerykańska 8. Armia Powietrzna wykonała za dnia lot zaopatrzeniowy nad Warszawę ogarniętą powstaniem. W uroczystości wziął udział gen. Mark A. Milley – przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciele Powstańców Warszawskich m.in. Zofia Czekalska „Sosenka”. - To bardzo ważna chwila ze względu na wspólną historię Polski i Stanów Zjednoczonych, ale też jeżeli chodzi o obecną sytuację międzynarodową. Wojsko Polskie jest aktywne na całej wschodniej flance NATO, dlatego, że wolność, jak pokazali nam nasi przodkowie, jest dobrem największym – oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zdjęcia z uroczystości 18 września można obejrzeć w GALERII zdjęć wykonanych przez naszego fotoreportera:

- Projekt „Liberty Road” ma upamiętnić polsko-amerykańskie braterstwo broni, a także ma skupiać placówki, które opowiadają o ponadnarodowej idei wolności – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

- Z perspektywy powstańców istniała wspólnota wolnych państw, dla których wolność jest fundamentem. Dzisiaj, w obliczu wojny na Ukrainie, również mamy do czynienia z taką wspólnotą. Obok Amerykanów pomoc walczącym Ukraińcom niosą Polacy. To tworzy szczególny kontekst - zwraca uwagę dyrektor Muzeum Powstania Jan Ołdakowski.

Wiceszef Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski dodaje, ze projekt "Liberty Road" ma połączyć polskie i amerykańskie instytucje, które zajmują się upamiętnianiem braterstwa broni, a także wspólnej walki o takie wartości, jak wolność, niepodległość i demokracja. - Zależy nam, żeby powstała mapa drogi, którą turyści zainteresowani tego typu tematyką będą mogli prześledzić i odwiedzić wszystkie placówki należące do sieci – tłumaczy Paweł Ukielski. 

Powstaniec Witold Lisowski: "Nigdy nie myślałem, że dożyję takich czasów i takiej potwornej zbrodni, która powtarza się"
Sonda
Czy Liberty Road to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają