Park Skaryszewski

Amfiteatr niszczeje od wielu lat. Czy dzielnica znajdzie dodatkowe pieniądze na jego remont?

2022-09-18 11:22

Muszla koncertowa zlokalizowana w parku Skaryszewskim cztery lata temu przestała pełnić swoją funkcję. Obiekt jest zamknięty, na bramie wisi gruba kłódka. Miejsce, które mogło służyć mieszkańcom, popada w ruinę. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że w 2018 roku administratorem obiektu został ZGN Praga-Południe, który… nie ma pieniędzy na remont zabytkowej muszli.

Park Skaryszewski. Najpiękniejszy Park w Polsce

Park Skaryszewski został założony ponad 100 lat temu, w 1906 roku. W latach 70. XX w. wpisano go do rejestru zabytków. Miejsce od wielu dekad przyciąga mieszkańców, nie tylko samej Pragi-Południe.

W 2009 roku park uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz zajął trzecie miejsce w konkursie na Najpiękniejszy Park w Europie. To były jeszcze lata, w których na jego terenie funkcjonowała przepiękna muszla koncertowa, w której w 2004 roku odbywały się koncerty Kultu czy Kazika. Pamiętacie?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chuligani wygonili Ukraińców z boiska. Mieszkańcy Grochowa organizują Marsz przeciwko nienawiści

Dzisiaj to miejsce straszy i popada w ruinę. Dlaczego?

Obecnie muszla jest wyłączona z użytkowania z uwagi na jej stan techniczny, który uniemożliwia bezpiecznie z niej korzystanie. Ewentualny jej remont uzależniony jest od pozyskania środków finansowych na ten cel, których obecnie administrator tego obiektu, ZGN Praga-Południe, nie posiada – przekazał w rozmowie z „SE” Michał Szweycer, rzecznik prasowy urzędu dzielnicy Praga-Południe.

Amfiteatr niszczeje od wielu lat. Czy dzielnica znajdzie dodatkowe pieniądze na jego remont?

Co o niszczejącej muszli koncertowej myślą mieszkańcy?

Dziennikarze „Super Expressu” pytali mieszkańców, co myślą o obecnym stanie zabytkowej muszli i o to, czy uważają, że dzielnica powinna znaleźć dodatkowe pieniądze na jej remont. – Przychodzę tutaj codziennie. Za każdym razem spoglądam w stronę niszczejącego amfiteatru. Szkoda go… – mówiła nam Sylwia Głodowska (21 l.).

Podobne zdanie ma również Aleksandra Górne (37 l.). – Pieniądze na KS Drukarz są, więc na amfiteatr również powinny się znaleźć. Pamiętam koncerty sprzed kilkunastu lat. To było świetne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Powinni odnowić tę muszlę i ponownie ją uruchomić! – wspomina mieszkanka Pragi.

ZOBACZ TEŻ: Szokujące znalezisko na Dudziarskiej w Warszawie. Nawet służby były w szoku. Tajemnicze beczki

Amfiteatr mógłby być niesamowitą ozdobą Parku Skaryszewskiego. Jeżeli w grę nie wchodzi jego remont, czy administrator obiektu nie myślał o jego wyburzeniu?Obiekt jest zabezpieczony i odpowiednio oznakowany, by osoby trzecie tam nie wchodziły. Nie ma planów wyburzania obiektu – dodaje Michał Szweycer.

Co się stanie z amfiteatrem? Najprawdopodobniej przez kolejne długie lata muszla koncertowa będzie popadać w coraz to większą ruinę. Jeżeli nikt nie zainteresuje się tym miejscem odpowiednio szybko, nie będzie już czego ratować.

Sonda
Koncerty w telewizji czy na żywo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają