Dramat w Mszczonowie. Mieszkańcy drżą przed smrodem. Wyszli na ulice

2021-12-01 8:48

Mieszkańcy Mszczonowa (pow. żyrardowski) i okolic wyszli na ulice! Protestowali przeciwko budowie „śmieciowego zagłębia”. Mieli za złe władzom miasta, że sprzedały ziemię kilku firmom zajmującym się odpadami i zezwoliły im na prowadzenie śmieciowego biznesu. W ramach protestu ludzie zablokowali rondo w Mszczonowie.

W tym tygodniu protestujący zablokowali rondo w Mszczonowie. Dali miejscowej władzy znak, że będą walczyć także o zablokowanie budowy zakładów przetwórstwa śmieci i odpadów. Wszystko zaczęło się w zeszłym roku, kiedy firmy zajmujące się utylizacją śmieci kupiły działki leżące tuż obok siebie. - Nikt nas o to nawet nie zapytał. Tak jakbyśmy w ogóle nie byli mieszkańcami. Burmistrz Kurek obiecuje, że śmieci nie wpłyną na nasze zdrowie i środowisko, ale jakie ma dowody poza obietnicami? - pyta oburzona Magdalena Kalenik (57 l.).

Ziemię kupiło pięć przedsiębiorstw. CDS Recycling, ECO-RGS, Eco-Serwis, SARIA Polska, ZPU Hetman - to nazwy firm, które już wkrótce mogą zacząć swoją działalność w Mszczonowie. Najbliższe domy znajdują się kilkaset metrów od planowanej inwestycji. Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek broni decyzji: - Według prawa działalność przemysłowa musi być oddalona od domów o 100 m. Wszystko jest zgodnie z przepisami. Przedsiębiorstwa kupiły działki, a decyzję środowiskową opiniują ochrona środowiska, Wody Polskie i sanepid. Jeśli te decyzje będą pozytywne, to ja nie mam tu nic do gadania - rozkłada ręce.

Protestujący spotkali się z burmistrzem, radnymi, a także reprezentantami firm. Mieszkańcy Mszczonowa jako argument na rzecz swoich obaw przywołali m.in. wyrok sądu apelacyjnego, który potwierdził uciążliwy zapach na terenie gminy Nadarzyn, który wydobywa się z tamtejszego oddziału PU Hetman. 

- Przeszkadza to zaledwie kilku osobom, ich protesty mają charakter osobisty - odparował Mieczysław Ciechomski, prezes PU Hetman.

Władze obiecały jednak mieszkańcom serię dalszych konsultacji dotyczących „śmieciowego zagłębia”. Aktualnie mieszkańcy robią co mogą, aby ich głos został usłyszany.

Blokowali rondo bo nie chcą smrodu. „Burmistrz sprzedał nasze zdrowie!”
Sonda
Czy władze powinny zablokować budowę "zagłębia śmieciowego"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE