CBA w Tramwajach Warszawskich. Chodzi o zakup nowych składów

i

Autor: um.warszawa.pl CBA w Tramwajach Warszawskich. Chodzi o zakup nowych składów

CBA w Tramwajach Warszawskich. Chodzi o zakup nowych składów

2022-07-01 12:17

Funkcjonariusze CBA wkroczyli do siedziby Tramwajów Warszawskich. Działania służb prowadzone są w związku z przetargiem na trwające wciąż dostawy wagonów z koreańskiej firmy Hyundai Rotem. Umowa za ponad 1,8 mld zł ze wsparciem Unii Europejskiej została podpisana w 2019 r., a pierwsze składy jeżdżą już po Warszawie. Co przykuło uwagę CBA, że postanowiło interweniować właśnie teraz?

CBA w Tramwajach Warszawskich

W środę, 29 czerwca, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do siedziby Tramwajów Warszawskich. Informację te potwierdził nam rzecznik miejskiej spółki Maciej Dutkiewicz. "29 czerwca 2022 Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło w Tramwajach Warszawskich czynności w sprawie zakupu taboru tramwajowego. Spółka przekazuje CBA wszystkie dokumenty o jakie poproszono" - przekazał Dutkiewicz.

CBA zainteresowało się sprawą zakupu nowych składów od koreańskiego Hyundaia. Co ciekawe, funkcjonariusze już w 2019 roku prowadzili kontrolę przetargu na zakup tych tramwajów. "Nie poinformowano nas wówczas o jakichkolwiek zastrzeżeniach do przeprowadzonego postępowania przetargowego" - rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Krótka historia przetargu na nowe tramwaje

Jak przypomniała "Gazeta Wyborcza", ciągnący się przez ponad dwa lata przetarg na nowe tramwaje budził ogromne emocje na przełomie 2018/19 r. Wówczas Tramwaje Warszawskie wybrały dostawcę z dalekiej Azji i odrzuciły m.in. ofertę Pesy z Bydgoszczy, czyli firmy, która dostarczała duże partie tramwajów do stolicy w zeszłej dekadzie. Warto też zaznaczyć, że cena koreańskich tramwajów (2 mld 245 mln zł brutto) jako jedyna mieściła się w kosztorysie spółki, a rodzima Pesa przebiła ją o blisko 350 mln zł. Co więcej, wynik przetargu przeszedł pozytywną weryfikację w Krajowej Izbie Odwoławczej i Urzędzie Zamówień Publicznych.

Nowe tramwaje już jeżdżą po Warszawie

Początkowo miasto planowało zakup 213 tramwajów. Zamówienie zostało podzielone na dwie części. Ta podstawowa obejmuje dostawy 123 sztuk: jedno- i dwukierunkowych, w wersji krótszej i dłuższej (33-metrowej). Tramwaje Warszawskie mogą jeszcze rozszerzyć kontrakt o 90 wagonów. Taka decyzja jednak nie zapadła.

Nie przegap: IMGW wydał najwyższe, czerwone ostrzeżenie. Upał w Warszawie nie da żyć. Okrutny skwar

Pierwszy tramwaj Hyundai zabrał pasażerów w połowie grudnia minionego roku. Do tej pory w warszawskich zajezdniach jest zaledwie 21 hyundaiów. Z tego Tramwaje Warszawskie odebrały zaledwie 10 wagonów Hyundai, które kursują na liniach 2 i 17, a od niedawna także na "dziewiątce". Pozostałe, które dotarły do zajezdni, przechodzą jeszcze testy.

Nowe tramwaje dla Warszawy wyjechały na tory. Na razie tylko w zajezdni
Sonda
Czy lubisz podróżować tramwajem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE