Totalny upał w Warszawie. Temperatury rodem z piekła i burze. Meteorolodzy biją na alarm. IMGW ogłosił alert czerwony

i

Autor: Pixabay Totalny upał w Warszawie. Temperatury rodem z piekła i burze. Meteorolodzy biją na alarm. IMGW ogłosił alert czerwony

IMGW wydał najwyższe, czerwone ostrzeżenie. Upał w Warszawie nie da żyć. Okrutny skwar

2022-07-01 7:47

Tak gorąco jeszcze nie było. W Warszawie żar leje się z nieba. Na zewnątrz skwar jest nie do wytrzymania. Nawet w cieniu na próżno szukać ochłody w upalne dni. Temperatury przekraczają mocno 30 stopni Celsjusza. Meteorolodzy IMGW ogłosili czerwony alert. Jedna nie tylko temperatury rodem z piekielnych czeluści są niebezpieczne. Do Warszawy nadciągają również gwałtowne burze.

Potworny upał w Warszawie – IMGW bije na alarm

Uh, jak gorącą! Te słowa od kilku już dni niosą się głośnym echem po Warszawie. Mieszkańcy stolicy są wykończeni wysokimi temperaturami, które zgotowała pogoda na początek wakacji. Na zewnątrz panuje skwar i ciężko oddychać. Meteorolodzy również załamują ręce. Tak źle, i tak gorąco tego lata jeszcze nie było. IMGW bije na alarm. Instytut wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia!

"Temperatura maksymalna w dzień od 34°C do 37°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 22°C" - ostrzega IMGW.

Warto zaznaczyć, że podane temperatury, są temperaturami w cieniu. Na słońcu, w miejscach niezacienionych, pozbawionych drzew a owładniętych miejską betonozą, będzie znaczenie goręcej. Tam termometry mogą wskazywać nawet blisko 50 stopni!

Jak radzić sobie z upałami w Warszawie?

Gdy żar leje się z nieba, trzeba sobie jakoś radzić, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu. Pomóc w tym mogą miejskie kurtyny wodne, które stanęły w ośmiu lokalizacjach na terenie Warszawy. Ich orzeźwiająca mgiełka pozwala na odrobinę pożądanego ochłodzenia. Gdzie można je znaleźć? Pełna lista lokalizacji TUTAJ.

MPWiK przypomina również, o odpowiednim nawadnianiu organizmu. "Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. Każdego dnia organizm człowieka traci średnio 2 – 3 litry wody. Dlatego dla zdrowia i dobrego samopoczucia powinno się stale utrzymywać jej odpowiedni poziom. W czasie upałów zaleca się picie nawet 4 litrów wody dziennie" - tłumaczy MPWiK.

Z kolei MSWiA na swojej stronie podało 15 złotych rad, które również pomogą bezpiecznie przetrwać falę upałów. Oto one:

 • unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia, czyli między 10:00 a 17:00
 • unikaj nadmiernego nasłonecznienia i opalania – nie zapominaj o używaniu kremów ochronnych
 • chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem
 • w upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt, materiałów łatwopalnych
 • jeśli musisz przebywać na zewnątrz noś przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największa powierzchnię skóry, nakrycie głowy, przewiewne obuwie, okulary słoneczne
 • pij regularnie duże ilości płynów, unikając przy tym napojów zawierających cukier lub alkohol spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów mrożonek)
 • unikaj forsownego wysiłku fizycznego
 • korzystaj z chłodnych pryszniców i kąpieli w temperaturze pokojowej (pamiętaj że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny)
 • unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz
 • utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa; zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych
 • przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą
 • dbaj o zwierzęta: zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrz pomieszczenia w których przebywają
 • obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów - w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza

Pomarańczowe alerty IMGW przed burzami

Jednak nie tylko mordercze upały będą stanowiły zagrożenie na w pierwszych dniach lipca dla mieszkańców Warszawy. Wraz z wysokimi temperaturami do Warszawy nadciągają gwałtowne zjawiska atmosferyczne. IMGW wydał pomarańczowy alert (II stopnia) przed burzami z gradem. "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 45 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad" – ostrzega IMGW.

Gdy na horyzoncie pojawią się burzowe chmury lepiej zawczasu pochować wszystko z balkonów i tarasów. Podczas burzy, kto ma taką możliwość, powinien zostać w domu. Może być bardzo niebezpiecznie.

Upał w stolicy. Tu możesz się ochłodzić
Sonda
Lubisz kiedy jest upał?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE