Co tak śmierdzi w Warszawie? Pilny sms do mieszkańców z alertem. Fatalna sytuacja

i

Autor: SHUTTERSTOCK (2), grafika RN Co tak śmierdzi w Warszawie? Pilny sms do mieszkańców z alertem. Fatalna sytuacja

Co tak śmierdzi w Warszawie? Pilny sms do mieszkańców z alertem. Fatalna sytuacja

2022-03-23 20:11

Okropny smród drażni warszawiaków. Nieprzyjemny dla nosa zapach szczególnie mocno wyczuwalny jest wieczorami. W stolicy śmierdzi spalenizną, która nie pozwala cieszyć się coraz cieplejszymi popołudniami. Dlaczego Warszawa tak potwornie zaśmiardła? Co jest przyczyną? Czy jest szansa, by w stolicy znów móc oddychać pełną piersią?

Fuj! Potworny smród ogarnął Warszawę i drażni wrażliwe nosy warszawiaków! Nieprzyjemny zapach w stolicy nasila się wraz z nadejściem zmroku. Jedno jest pewne - odór nie ma swojego źródła w „Czajce”. Nie jest to więc kolejna awaria oczyszczalni ścieków. A jak nie to, to co tak śmierdzi w Warszawie?

Drażniący mieszkańców stolicy zapach przypomina spaleniznę i jest wyczuwalny nie tylko w rejonach nielegalnych wypalań traw, czy śmieci. Ma jednak z tymi działaniami wspólny watek. Tak właśnie śmierdzi smog!

Od kilku dni jakość powietrza w Warszawie woła o pomstę do nieba! Wskaźniki szaleją, a warszawiacy bombardowani są ostrzegawczymi wiadomościami, np.:

"GIOS określił, że w Warszawie jest ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 ?g/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Program: http://edziennik.mazowieckie.pl/legalact/2020/9595/. Informacje: 22 597 94 81, [email protected]"

"Na stacji komunikacyjnej notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. O ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć jutro (24.03.2022r.) warszawski poziom alarmowania (100 ?g/m3). Jakość powietrza https://iot.warszawa.pl"

Gdy smog panoszy się nad stołecznymi ulicami, lepiej dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa unikać przebywania na dworze i wietrzenia pomieszczeń wzdłuż ruchliwych ulic, a także zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz. Te zalecenia kierowane są szczególnie do kobiet w ciąży, dzieci, a także osób starszych i chorych.

Co więcej, ze względu na pogarszającą się jakość powietrza w Warszawie, władze miasta w komunikatach apelują, by informować straż miejską o przypadkach spalania odpadów, a także zaprzestać palenia w kominkach i ograniczyć korzystanie z transportu.

Warto mieć na uwadze, że pyły PM 10 i PM 2,5 są także rakotwórcze! Ich wdychanie jest równie częstą przyczyną nowotworów układu oddechowego, co papierosy!

Przy Torze Wyścigów Konnych w Warszawie powstał mural dla Ukrainy
Sonda
Czy smog w Warszawie to duży problem?