Fala upałów w Warszawie. Miasto stawia kurtyny wodne. Wiemy, gdzie się ochłodzić [LISTA MIEJSC, ZDJĘCIA]

2021-06-18 13:34
W Warszawie stanęły kurtyny wodne. Warszawiacy walczą z upałem
Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI W Warszawie stanęły kurtyny wodne. Warszawiacy walczą z upałem

Do Warszawy dotarła pierwsza fala upałów. Kolejny dzień mamy bezchmurne niebo, z którego leje się żar. Urzędnicy ze stołecznego ratusza zareagowali na to błyskawicznie. W mieście, w najbardziej popularnych lokalizacjach, stanęły kurtyny wodne i beczkowozy z warszawską kranówką. Urzędnicy apelują, aby zadbać o odpowiednią ochronę siebie oraz zwierząt podczas takich upałów. Woda z miejskich instalacji skutecznie może w tym pomóc.

Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają, że temperatura w Warszawie może przekraczać 30 stopni Celsjusza. To zdecydowanie może mieć wpływ na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców, dlatego w centrum Warszawy pracownicy wysłani przez stołeczny ratusz rozstawiają specjalne kurtyny wodne, które pozwolą znaleźć ochłodę i nawilżą powietrze w okolicy. Instalacje rozpryskują mgiełkę wodną na wysokość ok. 1-2 metrów. Wodne pióropusze mają działać od dziś (piątek 18 czerwca), do czasu ustania upałów w dziewięciu popularnych lokalizacjach.

  1. Plac Zamkowy,
  2. Krakowskie Przedmieście przy Pomniku Mikołaja Kopernika,
  3. Pl. Trzech Krzyży przy Pomniku Wincentego Witosa,
  4. Pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego),
  5. Pl. Defilad (w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej)
  6. Ul. Floriańska (przy Bazylice Św. Floriana),
  7. Płyta Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej),
  8. Ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej,
  9. Przy Skwerze Hoovera.

Dodatkowo w miejscach, w których planowane są wydarzenia dla mieszkańców, na wniosek lokalnych urzędów Wodociągi Warszawskie rozstawią beczkowozy z warszawską kranówką. Pojawią się m.in. pod Pałacem Kultury, na Żoliborzu (Kępa Potocka), w Ursusie, na Wilanowie oraz w Lesie Bielańskim.

Urzędnicy apelują, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. W najbliższych dniach nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Osoby starsze powinny być otoczone uważną opieką.

Należy również pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla ludzi, jak i zwierząt. W tym czasie nie wolno zostawiać czworonożnych podopiecznych na otwartym i nasłonecznionym terenie, np. przed sklepem. Pupili, w żadnym wypadku, nie można pozostawiać również w zamkniętych samochodach – nawet na przysłowiową „minutkę”.

Czworonogom należy zapewnić także nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody – również w czasie spacerów. Wychodząc z domu należy pamiętać, by zabrać wodę dla siebie i naszych podopiecznych.

Upał w stolicy. Tu możesz się ochłodzić
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE