Fotoradary stanęły na moście Poniatowskiego. Ogromne żółte skrzynki już straszą. Kiedy zrobią zdjęcia? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Fotoradary stanęły na moście Poniatowskiego
Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS Fotoradary stanęły na moście Poniatowskiego

Na moście Poniatowskiego we wtorek pojawiły się żółte skrzynki. Kierowcy nerwowo zaczęli zdejmować nogę z gazu. Mogą być spokojni, zdjęcia pędzących aut fotoradary mają zacząć robić dopiero w przyszłym tygodniu. Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że pierwsze próbne mandaty posypią się na początku lata.

Na moście Poniatowskiego trwają prace montażowe. "Stawiane są maszty do radarów" – wyjaśnił we wtorek Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. Podkreślił, że roboty związane z instalacją sześciu radarów prowadzone są już od dłuższego czasu. Do tej pory przygotowywana była infrastruktura konieczna do tego, by mogły działać. - W przyszłym tygodniu zaczną strzelać pierwsze zdjęcia – na razie testowo – powiedział rzecznik. Dodał, że "łapać kierowców" będą dopiero za kilka tygodni, na początku lata.

Radary są usytuowane po obu brzegach Wisły. Gdy już zaczną działać, kierowcy jadący w kierunku Pragi będą musieli na nie uważać przy wieżycy, następnie nad ul. Solec, a także nad Wisłą. Na pasie dla jadących z Pragi w kierunku centrum pierwszy fotoradar będzie kontrolował prędkość przed Wybrzeżem Szczecińskim, następny niemal na wysokości lewego brzegu Wisły, a ostatni nad ul. Kruczkowskiego.

Rzecznik podkreślił, że radary mają poprawić bezpieczeństwo na moście. Mimo że obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 50 km/h, a miejscami 40 km/h, kierowcy często jeżdżą szybciej.

Zgodnie z informacjami ratusza, od 2019 r. policja ukarała mandatami za przekroczenie dozwolonej prędkości na przeprawie ok. 4,5 tys. kierowców.

Fotoradary kupiło i zainstalowało miasto, a następnie przekaże je do obsługi Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego.

Takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy warszawski samorząd od kilku lat nie może korzystać z automatycznych urządzeń kontroli prędkości.

Fotoradary stanęły na moście Poniatowskiego
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE