Koleje Mazowieckie

i

Autor: Janusz Jakubowski flickr.com Koleje Mazowieckie

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Gigantyczne utrudnienia w Kobyłce. Rusza budowa tunelu drogowego

2022-10-11 10:20

Od środy, 12 października, mieszkańców Kobyłki podróżujących Kolejami Mazowieckimi czekają utrudnienia. Z powodu budowy tunelu drogowego, część połączeń na linii R6 (Warszawa-Czyżew) zostanie odwołana, a część będzie kursowała w relacji skróconej bądź zmienionej - poinformowały Koleje Mazowieckie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą o wartości 46 mln zł na realizację prac budowlanych. To kolejny z dwunastu obiektów i drugi w Kobyłce powstający na mazowieckim odcinku Rail Baltica.

Kobyłka. Rusza budowa tunelu drogowego

Od środy, 12 października, z powodu budowy tunelu drogowego w Kobyłce, wystąpią utrudnienia na linii kolejowej nr 6 i 21. Wynikają one z faktu, że z czterech dostępnych torów, funkcjonować będą tylko dwa. Zakończenie prac modernizacyjnych planowane jest pod koniec stycznia 2023 roku. Z tego względu część połączeń Kolei Mazowieckich zostanie odwołana, a część będzie kursowała w relacji skróconej bądź zmienionej. Oznacza to, że niektóre połączenia będą jeździć tylko do stacji Zielonka, a część pociągów nie będzie zatrzymywać się na stacjach Kobyłka oraz Kobyłka – Ossów.

Szczegóły nowej inwestycji w Kobyłce

Ul. Orszagha zostanie przedłużona i poprowadzona tunelem pod linią kolejową, a następnie do ul. Nadarzyńskiej, czyli drogi wojewódzkiej 634. Powstanie 800 m nowej drogi, po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Przebudowane zostaną także odcinki sąsiadujących z tunelem ulic oraz wykonane będą dojazdy. Inwestycja poprawi warunki komunikacji samochodowej – bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi obecny przejazd w ciągu ul. Ręczajskiej i Jana Pawła II, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

Wiadukt kolejowy to nie jedyna inwestycja PLK w Kobyłce. Postępują także prace na budowie wiaduktu drogowego w sąsiedztwie przystanku Kobyłka – Ossów. Wykonawca prowadzi stabilizację pod drogi i buduje podpory obiektu. Wiadukt nad linią kolejową będzie miał 60 m długości i jezdnię o szerokości 7 metrów (po jednym pasie w każdą stronę). Piesi skorzystają z chodnika, a dla rowerzystów przewidziano ścieżkę rowerową. Przebudowane zostaną przyległe odcinki ulic, m.in. ul. Jasińskiego.

Budowa międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica to jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w Polsce. Międzynarodowy projekt wpłynie na rozwój nowoczesnego transportu kolejowego w Polsce oraz lepsze skomunikowanie krajów Europy Wschodniej. Budowane bezpieczne dwupoziomowe skrzyżowania, jak to w Kobyłce, przynoszą korzyści także lokalnym społecznościom. Inwestycje w infrastrukturę sprzyjają rozwojowi lokalnej przedsiębiorczości i zwiększają bezpieczeństwo – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Sonda
Jak często podróżujesz komunikacją miejską?
Koleje Mazowieckie likwidują darmowe przejazdy. Uchodźcy z Ukrainy zapłacą za bilety
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany