Wielkie zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych w Warszawie. Gdzie nimi nie wjedziesz? Jakie zmiany obowiązują od 20 maja?

i

Autor: Marcin Wziontek Wielkie zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych w Warszawie. Gdzie nimi nie wjedziesz? Jakie zmiany obowiązują od 20 maja?

Hulajnogi elektryczne w Warszawie: Są nowe zakazy. Tu nie wjedziesz, tu pojedziesz wolniej! Zmiany od 20.05.2021 [WIDEO]

Od 20.05.2021 obowiązują nowe zasady w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Co zmieni się w Warszawie dla użytkowników hulajnóg? Zarząd Dróg Miejskich przedstawił operatorom hulajnóg elektrycznych warunki, które mają obowiązywać na terenie Warszawy. Jakie zasady zostaną wprowadzone? przede wszystkim chodzi parkowanie hulajnóg przy stojakach rowerowych, wprowadzenie ograniczeń prędkości oraz strefy z zakazem wjazdu.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, 20.05.2021

20 maja (czwartek) wchodzą w życie nowe przepisy, które mają regulować zasady poruszania się i parkowania elektrycznych hulajnóg.  Ustawa wprowadza pierwszeństwo pieszego w stosunku do kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO) poruszającego się po części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych. Kierujący tymi pojazdami będą zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zaproponował operatorom wypożyczającym taki sprzęt nowe zasady, na jakich mogliby działać w przestrzeni publicznej. Zgodnie z ustalonymi regulacjami usankcjonowane zostanie m.in. parkowanie elektrycznych pojazdów.

Zobacz koniecznie: Elektryczna hulajnoga ROZERWAŁA mieszkanie! Potężny wybuch na Ursynowie!

Będzie można je zostawić tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Jeśli takich miejsc nie będzie, hulajnogę zostawimy na chodniku, równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. Władze stolicy zaproponowały operatorom parkowanie hulajnóg przy stojakach rowerowych.

- Aby zagwarantować, że takie rozwiązanie nie będzie blokować miejsc postoju rowerzystom, oczekujemy od operatorów zakupu dodatkowych stojaków - w liczbie proporcjonalnej do posiadanej floty - czytamy na stronie ZDM.

Spis treści

  1. Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, 20.05.2021
  2. Elektryczne hulajnogi w Warszawie
  3. Warszawa. Strefy, w których nie można jeździć na e-hulajnogach
  4. Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego
  5. Hulajnogi elektryczne w Warszawie

Elektryczne hulajnogi w Warszawie

ZDM w Warszawie wyjaśnił, że pojazdy zaparkowane nieprawidłowo będą usuwane z drogi na koszt właściciela. Maksymalna stawka określona w ustawie wynosi 123 zł plus 23 zł za dobę przechowania. Stawka obowiązująca w Warszawie zostanie określona w Uchwale Rady m.st. Warszawy, której projekt został już przygotowany.

Przeczytaj: 500 plus Warszawa. Sprawdź kiedy będą wypłaty świadczeń 500 plus w 2021 roku w Warszawie

Warszawa. Strefy, w których nie można jeździć na e-hulajnogach

Hulajnogi zwolnią, zakazy w centrum Warszawy

- Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo, w szczególności najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zarząd Dróg Miejskich przypomniał, że zgodnie z ustawą e-hulajnogi nie mogą poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h. Miasto oczekuje od firm udostępniających pojazdy, że hulajnogi nie będą mogły jeździć szybciej.

- Będziemy również analizować możliwość wprowadzenia punktowego i czasowego ograniczania prędkości w szczególnych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo - np. na Bulwarach Wiślanych - podkreślił zarząd dróg.

Warszawscy urzędnicy informują także, że wjazd w niektóre miejsca będzie zabroniony. Tak będzie np. na Starym Mieście, gdzie nie pojeździmy już elektrycznymi hulajnogami.

- Takie strefy powinny być (...) wyłączone z ruchu przez operatorów- tak, aby użytkownik nie mógł wjechać ani zwrócić urządzenia na tym terenie - zaznaczył ZDM.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego

Regulacje zawarte w projekcie ustawy zabraniają m.in.:

  • kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h,
  • kierowania hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych pojazdów,
  • pozostawiania hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Hulajnogi elektryczne w Warszawie

Zobacz zdjęcia w naszej galerii poniżej.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE