Irena i Mieczysław Fogg mieszkali w Leśnej Polanie. Ich domek został zabytkiem

i

Autor: Marcin Smulczynski/Super Express, materiały prasowe

KRAJOBRAZ KULTUROWY

Irena i Mieczysław Fogg mieszkali w Leśnej Polanie. Ich domek został zabytkiem

2023-07-17 8:39

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. profesor Jakub Lewicki, poinformował w ostatnim czasie o nowym wpisie, który pojawił się w rejestrze zabytków. Dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów wraz z terenem posesji, położony przy Al. W. Lipnickiego 21 w Leśnej Polanie został oficjalnie zabytkiem. Postępowanie wszczęto na wniosek właścicielki nieruchomości.

Leśna Polana. Domek letniskowy Ireny i Mieczysława Fogga został zabytkiem

W 1941 roku Irena i Mieczysław Fogg na działce pod Tarczynem wybudowali niewielki dom letniskowy składający się z wydzielonej kuchni, spiżarni, dwóch pokoi i werandy. Dom letniskowy w Leśnej Polanie wykorzystywany był od wiosny do jesieni do celów wypoczynkowych.

Po 1945 roku zabudowano werandę w południowo-zachodnim narożniku, a pod koniec XX w. do budynku dobudowano aneks, w którym wydzielono niewielką zadaszoną werandę, hol, pomieszczenie sanitarne oraz gospodarcze, wykonano ocieplenie ścian, stropu, wymieniono okna. Obecnie budynek wykorzystywany jest jako dom całoroczny.

Dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów stanowi ciekawy przykład przedwojennego budynku letniskowego o prostej charakterystycznej dla architektury modernistycznej formie. Funkcjonalność i przeznaczenie budynku podkreśla jego układ przestrzenny, w tym lokalizacja pomieszczeń oraz otworów okiennych umożliwiający najlepsze wykorzystanie dziennego światła – skomentował prof. Jakub Lewicki.

Podkreślił, że wewnątrz zachowały się elementy pierwotnego wystroju i wyposażenia, m.in. podłogi, stolarka drzwiowa, piec ceramiczny i kominek, ceramiczna dekoracja sufitu w pomieszczeniu dawnej werandy.

Wartość artystyczną obiektu podnosi jego autentyczność i wiążący się z nią fakt zachowania wielu elementów pierwotnego wyposażenia, często autorstwa pierwszego właściciela budynku – dodał.

Dom trwale wpisał się w krajobraz kulturowy Leśnej Polany, stając się miejscem wypoczynku oraz spotkań nie tylko rodziny, ale również przedstawicieli powojennej inteligencji, którzy zakupili posesje na terenie kolonii Leśna Polana, m.in. popularyzatora majsterkowania Adama Słodowego czy dziennikarza i publicysty Jerzego Tepli. Wpływ ten upamiętniono m.in. poprzez nadanie patronatu Mieczysława Fogga jednej z ulic na terenie Prac Dużych.

Sonda
Interesujesz się zabytkami na Mazowszu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki