Nowy dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie. To ona

i

Autor: Marcin Smulczyński/Super Express, East News Nowy dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie. To ona

Jest nowy dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie. To ona! Ten konkurs budził wielkie emocje

2022-01-22 7:10

Monika Strzępka została nowym dyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Monika Strzępka bez Pawła Demirskiego? Niemożliwe! A jednak! Tym razem reżyserka opuściła słynny teatralny duet i sama wystąpiła w konkursie na szefa Teatru Dramatycznego w Warszawie. I wygrała. Pokonała m.in. Tadeusza Słobodzianka i Michała Zadarę. Komisja konkursowa ogłosiła właśnie wyniki konkursu, który od początku w Warszawie i nie tylko budził gigantyczne emocje. Bo takiej rywalizacji o kierowanie warszawską sceną nie było już dawno!

Formalna decyzja o powołaniu nowego dyrektora Teatru Dramatycznego należy do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, jednak według naszych nieoficjalnych informacji, ma to być tylko formalność. Trzaskowski najpewniej zaakceptuje werdykt komisji konkursowej. Monika Strzępka ma podpisać kontrakt na 5 lat. - Monika Strzępka obejmie nową funkcję od 1 września na pięć następnych sezonów artystycznych. Rozmowy z kandydatami odbyły się w piątek, 21 stycznia. Dotyczyły kwestii prawnych, organizacyjnych funkcjonowania teatru, a przede wszystkim zaproponowanych programów działania oraz rozwoju instytucji. Bezwzględna większość członków i członkiń komisji uznała, że kandydatura Moniki Strzępki spełnia przyjęte przez komisję kryteria oceny kandydata dotyczące wartości przedstawionego autorskiego programu realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Teatru Dramatycznego Warszawy - poinformowała rzeczniczka warszawskiego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Teatr Dramatyczny

i

Autor: Radek Bednarski Teatr Dramatyczny

Utalentowana reżyserka, nagrodzona m.in. Paszportem Polityki, urodziła się w 1976 w Lichwinie pod Tarnowem. Monika Strzępka studiowała na Wydziale Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od lat wspólnie z dramaturgiem i dramatopisarzem Pawłem Demirskim tworzy udany, kultowy już niemal, teatralny duet wystawiając kolejne cieszące się dużą popularnością przedstawienia.

Ostatnio Strzępka pracowała głównie w Teatrze Starym w Krakowie, a w Warszawie – w Teatrze Polskim. - To autorka zaangażowana społecznie – ocenia warszawski ratusz. Debiutowała w 2004 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, gdzie wystawiła tekst Anny Bednarskiej „Z twarzą przy ścianie”. Później wystawiła m.in. „Prezydentki” Wernera Schwaba (Scena Polska w czeskim Cieszynie) i „Dziady ekshumację” Pawła Demirskiego wg „Dziadów” Adama Mickiewicza (Teatr Polski we Wrocławiu). Wspólnie z Demirskim przygotowała m.in. „Niech żyje wojna!!!” (Teatr Dramatyczny we Wrocławiu), „W imię Jakuba S.” (Teatr Dramatyczny w Warszawie), „Courtney Love” (Teatr Polski we Wrocławiu), „Bitwa warszawska 1920” (Narodowy Teatr Stary w Krakowie), „nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu! (Stary Teatr w Krakowie). Strzępka i Demirski zrealizowali także wspólnie głośny serial telewizyjny „ Artyści” .

Sonda
Kto Twoim zdaniem byłby najlepszym dyrektorem Teatru Dramatycznego?