Klamka zapadła, rząd zdecydował. Będą 3 mld złotych dla Warszawy!

i

Autor: Pixabay Klamka zapadła, rząd zdecydował. Będą 3 mld złotych dla Warszawy!

Ważne

Klamka zapadła, rząd zdecydował. Będą 3 mld złotych dla Warszawy! Mamy komentarz ratusza

2023-09-05 15:14

Rada Ministrów przyjęła rządowy program wsparcia rozwoju Warszawy na lata 2023–2030. "Program ma na celu zwiększenie możliwości rozwoju miasta stołecznego Warszawy i podniesienie jakości życia jego mieszkańców poprzez wsparcie finansowe wskazanych w nim zadań własnych z zakresu polityki rozwoju" - napisano w projekcie uchwały. Co to oznacza dla stolicy?

Będą obiecane 3 mld złotych dla Warszawy

We wtorek, 5 września, Rada Ministrów przyjęła program wieloletni pod nazwą "Rządowy program wsparcia rozwoju miasta stołecznego Warszawy na lata 2023–2030".

Chodzi o obiecaną w styczniu przez premiera Mateusza Morawieckiego kwotę 3 mld złotych na dofinansowanie stołecznych inwestycji. "To jest program na lata 2023-2030 w celu wsparcia samorządu warszawskiego, który nie daje sobie rady z realizacją koniecznych dla mieszkańców miasta inwestycji" - powiedział w rozmowie z PAP minister kultury Piotr Gliński.

- Program ten nawiązuje do koncepcji, programów i projektów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego prezydenta Warszawy (w latach 2002–2005)- - przyznał minister. - Jak pamiętamy, to Lech Kaczyński miał te plany rozwojowe opracowane do 2020 roku, które obejmowały wiele z tych inwestycji, które chcemy zrealizować, a które nie zostały nigdy zrealizowane. Mamy na myśli: obwodnicę Warszawy, trzecią linię metra, rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego, dokończenie budowy Trasy Świętokrzyskiej, ale także wiele, wiele mniejszych inwestycji dzielnicowych - dodał.

Jak podkreślił minister Gliński, szczegóły tego programu są jeszcze opracowywane.

Stołeczny ratusz komentuje

- Cieszę się jako radny i jako Warszawiak. Po raz pierwszy w historii mamy gwarancję wieloletniego programu wsparcia inwestycji w Warszawie ze strony rządu. Takiego programu nie było jeszcze nigdy. To pozwala patrzeć z dużym optymizmem, że Warszawa będzie się rozwijała - powiedział nam Jarosław Krajewski, poseł na Sejm z ramienia PiS.

Jak wskazał, program wsparcia rozwoju Warszawy "to pewność, że te inwestycje powstaną w ciągu najbliższych kilku lat, a nie że będą odkładane przez rządzącą Warszawą Platformę Obywatelską i Rafała Trzaskowskiego na kolejne dekady, jak chociażby kwestia budowy wodnicy śródmiejskiej, która była obiecywana już czterokrotnie w 2006, 2010, 2014 i w 2018 roku". - To były puste obietnice - stwierdził .

Ratusz zapewnia, że będzie współpracował z rządem, ale też przypomina, że przez jego działania stolica straciła ogromne pieniądze. - Każde środki na rozwój miasta są potrzebne, ale pamiętajmy o tym, że na zmianach w polityce fiskalnej wprowadzonych przez rząd Warszawa straciła około 10 mld złotych. Taki projekt jak III linia metra czy obwodnica śródmiejska czekają na dodatkowe pieniądze. O finansowaniu projektów wspólnie z rządem na pewno warto rozmawiać. Miejmy nadzieję, że te środki faktycznie zasilą budżet miasta i będą spożytkowane z korzyścią dla mieszkańców - przekazała Monika Beuth, rzeczniczka ratusza.

Cele rządowego programu wsparcia Warszawy

W ustanowionym przez rząd programie wsparcia rozwoju Warszawy na lata 2023–2030 będą realizowane trzy cele. Pierwszy to poprawa dostępności transportowej w mieście stołecznym Warszawa, zwiększenie mobilności oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Drugi to podniesienie jakości życia mieszkańców oraz pozostałych użytkowników miasta stołecznego Warszawy. Trzeci zakłada wzrost atrakcyjności inwestycyjnej oraz turystycznej i rekreacyjnej miasta stołecznego Warszawy.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany