Kolejki straszą w internecie, a w urzędach pusto. Ujawniamy absurd w wydziałach komunikacji

2021-09-20 21:10
Wirtualne kolejki straszą mieszkańców a w urzędach pusto
Autor: MARCIN SMULCZYŃSKI/ SUPER EXPRESS Wirtualne kolejki straszą mieszkańców a w urzędach pusto

Do redakcji "Super Expressu" zgłaszają się wściekli czytelnicy, którzy narzekają, że aby umówić się przez internet na wizytę w urzędzie danej dzielnicy, trzeba czekać tygodniami. Kalendarz w systemie rezerwacji cały świeci się na czerwono, co oznacza brak miejsc. Mając taki widok przed oczami, aż włos jeży się na głowie. Jak się jednak okazuje, w placówkach wcale obłożenia nie ma. O co chodzi?

Pandemia koronawirusa wymusiła na petentach chcących zarejestrować swój samochód, wyrobić dowód osobisty czy prawo jazdy, że musieli rejestrować się w internetowym systemie, aby móc przyjść do swojego urzędu dzielnicy. Po zniesieniu obostrzeń system pozostał. Jak się jednak w niego wejdzie, okazuje się, że nadal w wielu dzielnicach nie ma wolnych miejsc. Taka sytuacja jest chociażby na Żoliborzu. W poniedziałek dostępna była tylko jedna wolna godzina pod koniec września i dwie na początku października. Na Woli przez najbliższe miesiące system nie pokazał żadnego wolnego okienka. Podobnie jest we Włochach, na Pradze-Północ i Pradze-Południe, Targówku czy Ursusie.

"Super Express" postanowił "zbadać problem u źródła" i odwiedził dzielnicowe ratusze. Jak dziennikarze wchodzili do środka to nie ukrywali zdziwienia… Żadnych kolejek i tłumów, a urzędniczki wręcz czekały na przyjęcie petentów. Dlaczego system tak okłamuje mieszkańców? Okazuje się, że od lipca sprawy można już załatwiać "od ręki", bez rezerwacji terminu, a system internetowy został dla wygody mieszkańców. - Osoby, które chcą dokonać rejestracji auta w dogodnym dla siebie terminie i zarezerwować sobie wcześniej na to czas, chętnie korzystają z tej możliwości, dlatego też w systemie tym niekiedy brak jest terminu na najbliższe dni - tłumaczy Marlena Salwowska ze stołecznego ratusza. Mimo to, mieszkańcy nie zostali jasno poinformowani, że kolejka w internecie nie jest odzwierciedleniem tego, co można zastać na miejscu.

Gigantyczne kolejki do szczepień na placu Bankowym w Warszawie
Sonda
Jak oceniasz pracę warszawskich urzędów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE