Tunel pod Ursynowem gotowy. Otwarcie opóźnione

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express

Kolejny krok bliżej oddania tunelu POW. Fantastyczne wiadomości

Kiedy oddanie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, którzy chcieliby skorzystać ze skróconej trasy pomiędzy Ursynowem a Wilanowem i Wawrem. Tymczasem jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jest już pozwolenie na użytkowanie dla budynku Centrum Zarządzania Tunelem. To duży krok do oddania całej nowoczesnej trasy.

Czy to koniec udręki warszawskich kierowców? GDDKiA poinformowała w środę o uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie Centrum Zarządzania Tunelem w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy. Oznacza to, że spełniają się ostatnie zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która poinformowała, że cała POW zostanie otwarta we wrześniu 2021 roku.

Wielomiesięczne przeciąganie otwarcia tunelu pod Ursynowem dobiega końca. Wszystkie prace drogowe na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy już się zakończyły. Trwają testy i odbiory systemów bezpieczeństwa. Sprawdzane jest zasilanie podstawowe i awaryjne, systemy alarmowe, odwodnienie, oświetlenie oraz wentylacja - tłumaczy Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

Jak dodała Tarnowska, w środę rozpoczęły się działania związane z uruchomieniem obsługi zarządzania tunelem i Punktu Informacji Drogowej. Docelowo będzie tu też działać Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem.

1 lipca drogowcy udostępnili tunel POW dziennikarzom. Reporterzy "SE" jako pierwsi przejechali wtedy gotową przeprawą. Wówczas Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski wskazywał jaki termin otwarcia jest najbardziej prawdopodobny. - To skomplikowany obiekt oraz pierwszy, takiej długości tunel drogowy realizowany w ciągu drogi ekspresowej. Chcielibyśmy go otworzyć we wrześniu, jednak nie mogę tego obiecać - mówił w lipcu dyrektor.

Termin otwarcia był wielokrotnie przekładany. Pierwotnie miało to nastąpić w sierpniu 2020 roku. Dopiero w grudniu, tuż przed Bożym Narodzeniem, kierowcy dostali kilkunastokilometrowy fragment Południowej Obwodnicy Warszawy od węzła Lubelska do węzła Wilanów. Na budowę tunelu dołączono do umowy specjalny aneks, który przedłużył termin do końca marca 2021. Ostatecznie otwarcie tunelu staje się realne dopiero teraz.

- Po zakończeniu testów i uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, już w najbliższych tygodniach będzie można udostępnić tunel kierowcom - stwierdziła Małgorzata Tarnowska. 

Nie sprecyzowała jednak, o ile tygodni chodzi. Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej. Miliard poszedł na budowę tunelu.

Zrywają asfalt na moście Południowym. Fuszerka na Południowej Obwodnicy Warszawy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE